Stres i posao

Rani simptomi 'burnouta' na koje treba obratiti pažnju

shutterstock
08.01.2025.
u 09:00

Većina nas ima dane kada se osjećamo iscrpljeno, pod stresom i bez energije, no ako se tako osjećate većinu vremena, možda ste u opasnosti od izgaranja ili “burnouta”.

Određena količina stresa može djelovati stimulativno. Hitni rokovi mogu poboljšati vašu koncentraciju i potaknuti vas da nastavite dalje, piše livi.co.uk. Međutim, previše stresa tijekom dugih razdoblja ima suprotan učinak, što može dovesti do stanja poznatog kao ‘burnout’. "Stres uzrokuje oslobađanje hormona stresa u tijelu, uključujući kortizol i adrenalin," kaže licencirana psihologinja Linda Karlsson. "Kratkoročno, to može privremeno poboljšati vašu izvedbu i učiniti vas budnijima. No, ako ste izloženi stalnom i dugotrajnom stresu bez dovoljno odmora i oporavka, povećava se rizik od razvoja izgaranja, što je stanje kada se osjećate mentalno, fizički i emocionalno iscrpljeno." Važno je što ranije prepoznati mentalne i fizičke simptome izgaranja kako biste izbjegli ozbiljnije posljedice po zdravlje.

Pojam izgaranja ili ‘burnouta’, prvi je definirao američki psiholog Herbert Freudenberger 1970-ih, koji je ključnim simptomima opisao gubitak motivacije, emocionalnu iscrpljenost i cinizam uzrokovan stresom na poslu. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), jedan od četvero odraslih osoba doživjet će izgaranje u nekom trenutku života. WHO je nedavno uključio izgaranje u Međunarodnu klasifikaciju bolesti (ICD-11), opisujući ga kao "kronični stres na radnom mjestu kojim se ne upravlja uspješno". Tri glavna simptoma uključuju nedostatak energije i iscrpljenost, osjećaj odvojenosti, negativnosti ili cinizma prema poslu te smanjenu radnu učinkovitost.

VEZANI ČLANCI: 

Nedavna anketa u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazala je da dvije trećine zaposlenika doživljava izgaranje: 23% ih je izjavilo da to osjećaju često ili stalno, a 44% ponekad. Glavni uzroci uključuju nepravedan tretman na poslu, prevelik radni opseg, nedostatak jasnoće, komunikacije i podrške te neprimjerene vremenske pritiske.

"Oporavak od izgaranja može trajati tjednima, mjesecima, a u nekim slučajevima i godinama," kaže Karlsson. "Stoga je idealno prepoznati potencijalne simptome u ranoj fazi, prije nego postanu kronični. Na taj način možete poduzeti korake kako biste se vratili s ruba prije nego što situacija postane previše ozbiljna." Najčešći rani znakovi i simptomi izgaranja na koje trebate obratiti pažnju su: prvo, iscrpljenost. Ovo je vrsta stalnog umora koja se ne ublažava odmorom, pa se osjećate mentalno i emocionalno iscrpljeno te fizički iscrpljeno većinu vremena. Energetski ste iscrpljeni i često osjećate preplavljenost. Istraživanja pokazuju da kada postoji preopterećenost poslom, malo je prilike za odmor, oporavak i vraćanje ravnoteže. Drugo, gubitak entuzijazma za posao.
Stres i frustracija čine vas sve negativnijima, ciničnijima i ogorčenijima prema poslu. Više ne osjećate entuzijazam ni za što i počinjete se emocionalno distancirati. Svaki dan se budite s osjećajem nelagode prema poslu. Studije su pokazale da nedostatak kontrole, priznanja i nagrade (financijske, institucionalne ili socijalne) ljude čini ranjivijima na simptome izgaranja jer se osjećaju podcijenjeno.

VEZANI ČLANCI: 

Treće, smanjena radna učinkovitost. Teško se koncentrirate i manje ste učinkoviti. Teško vam je izvršavati zadatke ili kasnite s njima, iako to prije nije bio slučaj. Postajete zaboravni. Ovo su neki od uobičajenih znakova ‘burnouta’. Što ste više pod stresom, to vam je teže nositi se s novim stresorima. Stres također utječe na medijalni prefrontalni korteks, dio mozga povezan s izvršnim funkcijama, jedan od fizičkih simptoma izgaranja koji je važno izbjeći.

VEZANI ČLANCI: 

Sljedeće, briga i tjeskoba. Osjećate anksioznost i zabrinutost, osobito u vezi sa svojim učinkom na poslu. Možda se osjećate bolje kad ste kod kuće i bavite se stvarima koje volite, ali čim se vratite na posao, tjeskoba se vraća. Istraživanja pokazuju da je izgaranje povezano s razvojem poremećaja raspoloženja, simptoma depresije i anksioznosti. Uz to, tu su i problemi sa spavanjem. Stres utječe na vaš san. Možda ste razvili nesanicu, teško vam je zaspati, često se budite tijekom noći ili se budite prerano i ne možete ponovno zaspati.

VEZANI ČLANCI: 

‘Burnout’ ima i fizičke simptome. Kronični stres može dovesti do fizičkih simptoma poput glavobolja (uzrokovanih napetošću) i migrena, bolova u leđima, problema s kožom te općih bolova. Pregled znanstvene literature o izgaranju pokazao je da ono doprinosi fizičkim simptomima, uključujući glavobolje, bolove u leđima, respiratorne i gastrointestinalne probleme. Osim toga, neki od simptoma su i razdražljivost te promjene raspoloženja. Možda se osjećate razdražljivije nego inače. To je zbog toga što je amigdala, dio mozga povezan sa strahom i agresijom, veća kod osoba koje pate od izgaranja. Postoje i snažne veze između amigdale i dijelova mozga povezanih s emocionalnom nelagodom.

Istraživanje: Pranje suđa smanjuje tjeskobu i stres, a podiže razinu sreće

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije