Koprivnica

Odvjetništvo i policija istražuju koprivnički azil ‘Ottova kućica’

Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL
Azil
Foto: Hrvoje Šlabek
Zemljak i Gašparić
05.06.2014.
u 10:00
Koriste li pojedinci ili udružene skupine loše stanje u hrvatskim azilima kao motiv da pod krinkom spašavanja pasa švercaju i prodaju životinje na crnom tržištu u zapadnoeuropskim zemljama, pa one završavaju u laboratorijima, bordelima, tvornicama oružja...?
Pogledaj originalni članak

Koriste li pojedinci ili udružene skupine loše stanje u hrvatskim azilima kao motiv da pod krinkom spašavanja pasa švercaju i prodaju životinje na crnom tržištu u zapadnoeuropskim zemljama, pa one završavaju u laboratorijima, bordelima, tvornicama oružja...? Pitanje je to koje je otvorio sukob između koprivničke Veterinarske stanice i udruge Argus u vezi s tretmanom pasa u koprivničkom azilu Ottova kućica.

Odgovor na to pitanje može dati samo široka i iscrpna istraga koju bi domaći istražitelji morali provesti u suradnji s Interpolom.

‘Krivi i jedni i drugi’

Općinsko državno odvjetništvo u Koprivnici na temelju obavijesti Policijske uprave koprivničko-križevačke od 2. lipnja provodi izvide u predmetu otkrio je jučer Darko Galić, zamjenik županijske državne odvjetnice i glasnogovornik ŽDO-a u Varaždinu.

U međuvremenu, Večernji list došao je do novih informacija u vezi s Ottovom kućicom, koje podjednako problematiziraju stanje u azilu, kao i ponašanje volontera iz udruge Argus.

Krivi su i jedni i drugi složne su Martina Zemljak i Maja Gašparić iz koprivničke podružnice njemačke udruge Južnoeuropska pomoć životinjama.

Tvrde da su o katastrofalnom stanju u azilu još prije godinu dana upozoravali gradske čelnike s kojima su, uz prisustvo ljudi iz Veterinarske stanice, održali i dva sastanka. Zatražili su razgovor i u županiji, ali ih nitko, kažu, nije primio.

Potreban gradski azil

Smještajni uvjeti u azilu, koji je njihova udruga i osnovala 2006. godine, ali dvije godine poslije potpao je pod Veterinarsku stanicu, u međuvremenu su se nešto poboljšali, ali i dalje je to bilo daleko od zadovoljavajućeg. Kažu kako su se na svoje uši uvjerile da veterinar i voditelj Ratimir Juršetić prijeti neutemeljenim eutanaziranjem pekinezera iz Pitomače, psi su bili neishranjeni... Azil nije oglašavao pse za udomljenje, a pitaju se i jesu li svi psi koji su trebali doći u azil iz drugih općina i gradova uopće zabilježeni.

To se hitno mora riješiti. Grad mora otvoriti gradski azil. Žalosno da Ottova kućica nema ni vlastiti žiroračun – kaže M. Zemljak, koja je uvjerena da je do sukoba došlo zato što je Juršetić zabranio Argusu izvoz pasa u Njemačku, a samo ove godine izvezen je 71.

 Zašto su toliko dugo surađivali i nikome, pa ni Gradu, nije dostavljena dokumentacija. Ne mogu reći da su u Argusu na tome zarađivali, to neka utvrde institucije ističe M. Gašparić.

Predsjednica Argusa Jelena Grotić zbog istrage jučer nije željela ništa komentirati.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.