Već je neko vrijeme poznato da upalni procesi u tijelu osim na fizičko utječu i na mentalno zdravlje, a istraživanja su zadnjih godina potvrdila da osobe koje pate od teških depresivnih epizoda obično u organizmu imaju neke aktivne upalne procese.
Da bi ispitali mogu li dvije poznate protuupalne kiseline - eikosapentaenska (EPA) i dokozaheksaenska (DHA) koje obje spadaju u omega-3 kiseline - zaštititi mozak od upale, istraživači s londonskog King's Collegea i Kineskog Medicinskog sveučilišta tretirali su njima stanice ljudskog mozga (točnije hipokampusa), a zatim su te stanice izložili citokinima; proteinima koji tijelo luči u vrijeme upale.
Uz to,12 tjedana svakodnevno su razgovarali s 22 osobe koje su patile od teškog oblika depresije, a kojima su davaliEPA i DHA kiseline; da provjere hoće li one smanjiti trajanje depresivnih epizoda i djelovati na simptome depresije.
Primijetili su da su te kiseline u stanicama hipokampusa.spriječile povećanu staničnu smrt i povećale stvaranje novih stanica (neurogenezu), a oboljelima od depresije su se u 12 tjedana simptomi zbog spomenutih kiselina znatno smanjili - za čak 64 posto ako su dobivali EPA, odnosno za 71 posto s DHA kiselinom.
Zagreb procijepio 50 posto odrasle populacije, Šostar: Ako se nastavi ovim tempom, na jesen možemo skinuti maske
- Ova nam je studija pružila uzbudljiv uvid u to kako omega-3 masne kiseline imaju protuupalni učinak, te smanjuju težinu i simptome depresije - rekla je za Mind Body Green vodeća autorica studije dr. Alessandra Borsini.
Ona napominje i kako 'što prije treba početi s razvojem potencijalnih novih lijekova i tretmana za depresiju, čiji će se sastav bazirati na omega-3 masnim kiselinama'.
- Potrebno je još istraživanja omega kiselina, no sad zasigurno znamo kako je bitna njihova uloga u podršci fizičkog, ali i mentalnog zdravlja pojedinca - zaključila je dr. Borsini.
Zašto u Hrvatskoj homoseksualci ne mogu biti darivatelji krvi?