Slatko i skupo

Omiljeni sastojak znatno poskupio, stoji više od srebra

Foto: Gareth Fuller/Press Association/PIXSELL
Omiljeni sastojak znatno poskupio, stoji više od srebra
08.05.2018.
u 07:17
Osim u sladoledu, vanilija je popularna u raznim slasticama, alkoholnim pićima, kao i u kozmetici i parfemima
Pogledaj originalni članak

Cijena vanilije u protekle je dvije godine snažno skočila, pa taj slatki sastojak niza proizvoda, uključujući sladoled, trenutačno stoji više od srebra, objavio je BBC. 

Za kilogram vanilije sada treba izdvojiti oko 600 američkih dolara, što je više nego za kilogram srebra, primjećuje BBC.

Velika većina vanilije – više od 75 posto – uzgaja se na tropskom otoku Madagaskaru uz jugoistočnu obalu Afrike. 

"Glavni razlog visoke cijene jest ciklon koji je u prošlogodišnjem ožujku poharao Madagaskar i uništio mnoge plantaže. A unatoč nadama da će se rast cijena dosad već stišati, one se i dalje drže na visokim razinama zato što je potražnja tako snažna", kazao je Julian Gale, analitičar tržišta sirovina u tvrtki IEG Vu.

Imate srčanih problema? Spriječite infarkt uz ovih 10 namirnica:

Foto: Thinkstock
Srčani udar
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock

Riječ je o začinu koji se teško uzgaja; vanilija je plod orhideje penjačice, u mahunama. Zbog toga je vanilija drugi najskuplji začin u svijetu iza šafrana.

"Drugi veliki proizvođači su Papua Nova Gvineja, Indija i Uganda. Izvozi se diljem svijeta, a velik dio odlazi u Sjedinjene Države s obzirom na tamošnju veliku industriju sladoleda", dodao je analitičar Gale.

Osim u sladoledu, vanilija je popularna u raznim slasticama, alkoholnim pićima, kao i u kozmetici i parfemima. 

Prirodni je ekstrakt vanilije tekućina smeđe boje i intenzivnog mirisa. Proizvođači hrane također kupuju prah od vanilije koji se dobiva mljevenjem mahuna prethodno upotrijebljenih za dobivanje ekstrakta. Njegova cijena također se utrostručila.

Sintetska aroma nazvana vanilin dobiva se iz drveta a katkada i iz nafte. Očekuje se da bi sada mogla biti korištena u mnogim industrijama koje će pokušati izbjeći visoke troškove, piše BBC. 

Barem jedan britanski proizvođač sladoleda zbog visoke cijene prestao je nuditi vaniliju. Julie Fisher, koja je prije sedam godina pokrenula slastičarski obrt Ruby Violet, za BBC je kazala kako će vaniliju u dogledno vrijeme izbaciti s menija u svojim londonskim slastičarnicama jer si ne može priuštiti tisuće britanskih funta koliko bi ih vanilija stajala. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

CV
cvikcange
12:24 08.05.2018.

...koliko bi vanilija - stajala... Gdje je vanilija "stajala" i u kojem je odnosu to stajanje s funtom? Aaaa haaa, koliko bi koštala. Nekom je nužan popravni

DU
Deleted user
09:24 08.05.2018.

Dobro da ste ovo napisali. Znači više ništa jesti od vanilije jer bude sve samo kemija i otrov a da vanilije nije vidio proizvod !

Avatar nekakav
nekakav
10:11 08.05.2018.

a sad pogledati u sastav sladoleda, i molim pronaći gdje je to baš vanilija sastojak? aroma vanilije nije vanilija. ali u zemlji u kojoj je cilj svakog učenika završiti ekonomski fakultet, ne treba očekivati da će takva osoba, sa 'fakultetom', razlikovati vaniliju od arome vanilije.