Idealno za cijelu godinu

Ovih 10 sobnih biljaka čiste zrak i brinu za vaše zdravlje – a zahtijevaju minimalno održavanje!

Foto: Pexels
Ovih 10 sobnih biljaka čiste zrak i brinu za vaše zdravlje – a zahtijevaju minimalno održavanje!
20.11.2024.
u 06:00
Kada je riječ o osvježavanju doma, možda tražite načine da dodate boju, teksturu i živost u svoj prostor. Sobne biljke čine upravo to!
Pogledaj originalni članak

Iako su sobne biljke uvijek bile donekle popularne, s preko 70 milijuna objava na TikToku vezanih uz “sobne biljke”, može se reći da ovaj trend nije samo pitanje dekoracije i da se vraća na velika vrata, piše Good Housekeeping. “Briga o biljkama može biti meditativna i pruža trenutak svjesnosti koji mi pomaže da se ponovno povežem sa sobom dok se nosim s kaosom svakodnevnog života,“ kaže Ashley Nussman-Berry, osnivačica Facebook grupe Black Planters. Najbolje sobne biljke nisu samo estetski privlačne. Briga o drugom živom biću, gledanje kako raste i mijenja se iz dana u dan, zapravo može poboljšati vaše mentalno zdravlje i dobrobit.

Mnoge vrste, uključujući sanseveriju (Sansevieria trifasciata) i gumijevac (Ficus elastica), poznate su i kao izvrsne biljke za feng shui, koje mogu dodati pozitivnu energiju vašem prostoru. Ako ste nervozni zbog dodatne odgovornosti koju donosi sobna biljka, postoji mnogo lončanica koje ne zahtijevaju previše brige da bi ostale zdrave i napredovale. Kako biste pronašli onu koja vam najviše odgovara, pogledajte najbolje sobne biljke za zdravlje prema mišljenju stručnjaka.

Lisa Eldred Steinkopf, poznata kao "The Houseplant Guru" zbog svog bloga posvećenog dijeljenju znanja o biljkama, kaže da su najzdravije sobne biljke one koje je najlakše održavati. “Ako je netko nov u brizi o biljkama, važno je odabrati biljke koje su provjerene i jednostavne za uzgoj. Odabir teže biljke mogao bi biti stresan i loš za mentalno zdravlje. Biljke poput zlatnog puzavca (Epipremnum pinnatum), filodendrona (Philodendron), sanseverije (Sansevieria trifasciata) i zamiokulkasa (Zamioculcas zamiifolia) relativno su jednostavne za uzgoj,“ objašnjava Steinkopf.

Filodendroni, poznati kao vrlo laki za održavanje, mogu napredovati u zatvorenom prostoru ako im se osigura odgovarajuća količina svjetla i vode. Prema NASA-inom istraživanju, ove biljke također mogu biti učinkovite u uklanjanju hlapljivih organskih spojeva (VOC), poput formaldehida i ugljičnog monoksida, čime poboljšavaju kvalitetu zraka u vašem domu. Filodendroni preferiraju neizravno svjetlo i mogu rasti na prosječnim kućnim temperaturama, što ih čini lakima za održavanje. Postoji mnogo različitih vrsta filodendrona, uključujući birkin filodendrone, srcolisne filodendrone i imperijalno zeleni filodendron, između ostalih. Iako svaka vrsta ima poneke razlike u održavanju, sve su relativno jednostavne, što ih čini savršenim sobnim biljkama za početnike.

Foto: Pexels

Tražite biljku koja vas neće razočarati? Zamiokulkas je poznat po nadimku "biljka vječnosti". Prema stručnjacima, ove biljke trebaju oko šest sati neizravnog svjetla dnevno i zahtijevaju zalijevanje svakih dva do tri tjedna. Ako se odlučite za zamiokulkas, pazite da ga držite podalje od kućnih ljubimaca i male djece, jer su listovi toksični ako se progutaju.

Foto: Pexels

Ako želite posvetiti malo više vremena svojim sobnim biljkama, Alex Cromer, ovlašteni stručnjak za mentalno zdravlje iz Thriveworksa u Richmondu, preporučuje adama. Ove biljke pripadaju skupini tropskih, višegodišnjih biljaka koje se odmah prepoznaju po velikim, srcolikim listovima. Potrebno im je puno svjetla i redovito zalijevanje kako bi tlo ostalo vlažno, a mogu narasti prilično velike, pa im može trebati dodatni prostor. Neke vrste se uzgajaju zbog jestivih gomolja bogatih škrobom, koje su osnovna hrana u nekim tropskim regijama. Listovi su poznati po uporabi u liječenju uboda insekata.

Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum) također su jednostavni za uzgoj i njegu. Ove biljke imaju uske listove i dobile su ime po "malim biljčicama na dugim visećim stabljikama koje pomalo podsjećaju na pauke", prema Sveučilištu Wisconsin-Madison. Zeleni ljiljani poznati su po tome što pomažu u pročišćavanju zraka. NASA-ino istraživanje pokazalo je da biljke mogu djelovati kao prirodni filter zraka i smanjiti zagađivače. Studija pokazuje da su zeleni ljiljani uklonili 95% toksičnog formaldehida iz zraka u zatvorenoj posudi u razdoblju od 24 sata.

Foto: Pexels

Dugo poznata kao "svekrvin jezik", sanseverija (Sansevieria trifasciata) ima visoke listove koji rastu vertikalno. Dekorativne su i iznimno jednostavne za održavanje. Biljke treba zalijevati samo kad je tlo suho, mogu rasti u bilo kojoj vrsti svjetla i obično napreduju i kad ih zapustite, prema stručnjacima s HGTV-a. “Što se tiče mentalnog zdravlja i emocionalne dobrobiti, određene sobne biljke su izvrsne. Primjerice, sanseverije su ne samo jednostavne za održavanje, već mnogi ljudi biraju ove biljke zbog njihovih sposobnosti pročišćavanja zraka,“ objašnjava Nussman-Berry. Sanseverija je bila uključena u isto NASA-ino istraživanje i pokazalo se da s vremenom uklanja toksine iz zraka.

Foto: Pexels

Sukulenti i kaktusi napreduju uz malo ili nimalo brige, kaže Cromer. Ove biljke su otporne na sušu, što znači da im nije potrebno redovito zalijevanje; samo kad je tlo potpuno suho. Dolaze u mnogim oblicima i veličinama, a mogu pomoći u pročišćavanju zraka. Neke vrste, uključujući krasulu (Crassula ovata), mogu povećati vlažnost u prostoriji. Aloe vera, posebno, ima ljekovita svojstva i može pomoći u liječenju posjekotina, opeklina i drugih kožnih tegoba. S obzirom na to da su sukulenti otporni na sušu, doista su biljke bez stresa koje i dalje dodaju dašak prirode u vaš dom, posebno u urbanim sredinama. “One nas približavaju prirodi, pogotovo kad priroda nije odmah izvan naših vrata. Živimo većinom u stanovima ili radimo u neboderima, što nam otežava izlazak i uživanje u prirodi. Zelenilo u našim domovima donosi prirodu unutra,“ kaže Steinkopf.

Ime “mirni ljiljan“ definitivno izaziva osjećaj mira. Ove snažne biljke također cvjetaju i estetski su privlačne te mogu s vremenom poboljšati vaše zdravlje, objašnjava Trevor Cates, naturopatski liječnik iz Park Cityja u Utahu. Istraživanje iz 2022. godine objavljeno u časopisu Applied Sciences sugerira da spatifilum ima sposobnost pročišćavanja zraka i pomaže uklanjanju ugljičnog dioksida i hlapljivih organskih spojeva (VOC) iz zraka. Spatifilumi mogu živjeti godinama i kontinuirano proizvoditi široke bijele cvjetove. Lako se održavaju i ne trebaju puno svjetla, pa su idealni za sjenovita mjesta. Samo ih držite izvan dosega kućnih ljubimaca i male djece, jer mogu izazvati povraćanje ili oticanje jezika ako se progutaju.

Foto: Pexels

Gumijevci, također poznati kao gumena biljka, odlični su kao sobne biljke. Općenito ih je lako održavati, potrebno ih je zalijevati samo svakih tjedan dana. Istraživanja pokazuju da gumijevci imaju sposobnosti pročišćavanja zraka. Samo pazite da ih držite dalje od kućnih ljubimaca i male djece, jer su izrazito otrovni kad se progutaju.

Istraživanje iz 2022. godine objavljeno u časopisu Applied Sciences pokazalo je da bostonska paprat (Nephrolepis exaltata) najbolje uklanja VOC iz zraka. Ove biljke lako rastu i izgledaju najbolje u visećim košarama ili na stalku za biljke, koji omogućuju da njihovi listovi padaju. Potrebno im je srednje do jako svjetlo i stalno vlažno tlo, pa će zahtijevati malo više vašeg vremena.

Foto: Pexels

Kada zamišljate sobnu biljku, vjerojatno pomislite na zlatni puzavac. Također poznat i kao vražji bršljan ili zlatni pothos, ove biljke imaju srcolike listove koji mogu biti zeleni ili prošarani žuto-zelenom bojom. Lako ih je uzgajati, trebaju samo neizravnu svjetlost i rijetko zalijevanje. Istraživanja pokazuju da ove biljke mogu smanjiti razinu ozona u zatvorenom prostoru, što olakšava disanje i smanjuje rizik od respiratornih bolesti, kao i uklanjanje VOC iz zraka. Osim toga, ove su biljke i estetski privlačne, što vam može pružiti osjećaj ugode kod kuće. Nussman-Berry cijeni "bujno zelenilo" zlatnih puzavaca, dodajući da "mogu trenutno podići moje raspoloženje i unijeti dašak prirode u zatvoreni prostor."

Sedam savjeta uz koje će sobne biljke uspješno preživjeti zimu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.