pazite na zdravlje!

Ovih 6 namirnica trebate uvrstiti u prehranu za bolji rad jetre

Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
masna jetra
Foto: Shuttershock
Foto: shutterstock
Foto: Shuttershock
Foto: Pixabay
Foto: Shuttershock
Foto: shutterstock
03.11.2024.
u 07:00
"Ako imate bolest masne jetre, uvijek ćete željeti kombinirati promjene prehrane s promjenama načina života", rekao je gastroenterolog
Pogledaj originalni članak

Dr. Joseph Salhab, poznat i po svom profilu na TikToku, otkrio je kojih šest namirnica morate imati u prehrani za vrhunsku funkciju jetre. Gastroenterolog sa sjedištem u Floridi često dijeli pojedinosti o svojoj prehrani sa svojih 1,7 milijuna TikTok pratitelja da bi ih potaknuo na usvajanje navika pogodne za crijeva i jetru.

Naime, pojavila su se nova istraživanja o nealkoholnoj masnoj bolesti jetre, takozvanoj "tihoj epidemiji" koja pogađa otprilike jednog od četiri odrasla Amerikanca. Kao što naziv implicira, radi se o višku masnoće u jetri kod ljudi koji konzumiraju malo ili nimalo alkohola. Primarni uzrok je pretilost s metaboličkim čimbenicima rizika kao što su dijabetes tipa 2, visoki krvni tlak, visoki kolesterol i opstruktivna apneja za vrijeme spavanja, piše New York Post.

"Ako imate bolest masne jetre, uvijek ćete željeti kombinirati promjene prehrane s promjenama načina života poput tjelovježbe najmanje četiri do pet puta tjedno, imati zdravu tjelesnu težinu ako imate prekomjernu težinu i izbjegavati jetrene toksine poput alkohola", savjetovao je Salhab. 

Avokado: Salhab je rekao da osim što je zdrav izvor masti i vlakana, avokado sadrži vitamin E, za koji znamo da djeluje protuupalno na jetru. Dnevna konzumacija avokada također je povezana s poboljšanom kvalitetom sna i kardiovaskularnom funkcijom te smanjenim rizikom od dijabetesa tipa 2 kod žena.

Maslinovo ulje: Maslinovo ulje, glavna namirnica toliko hvaljene mediteranske prehrane i ponekad nazivano "tekućim zlatom", kraljica je masnoća. Jednostruko je nezasićen i prepun antioksidansa i drugih zdravih spojeva. Potencijalne prednosti maslinovog ulja uključuju smanjenje rizika od demencije i kardiovaskularnih bolesti te ublažavanje zatvora. Osim kuhanja s maslinovim uljem, Salhab je predložio da se koristi kao preljev. "Jedući ga ovako, ponekad možete sačuvati neke od korisnijih spojeva unutar maslinovog ulja koji se mogu izgubiti ako se kuha", objasnio je.

Masna riba: Salhab je preporučio dva obroka masne ribe, poput lososa ili haringe, tjedno. Njegov savjet ponovila je i Lauri Wright, registrirana dijetetičarka nutricionistica. "Losos je među najboljim izborom za zdravu ribu. Ima visok udio omega-3 masnih kiselina koje pomažu zdravlju kardiovaskularnog sustava i mozga, a također sadrži i visok udio proteina. Istraživanja pokazuju da konzumacija omega-3 smanjuje ukupnu smrtnost od srčanih bolesti. Nadalje, omega-3 osigurava umjereno smanjenje visokog krvnog tlaka i značajno smanjenje triglicerida", objasnila je. 

Orasi: Salhab je preporučio redovitu konzumaciju orašastih plodova poput oraha, pinjola, pistacija, indijskih oraščića i pekan oraha. "Oni su zdrav izvor nezasićenih masti, ali također sadrže vitamin E, za koji znamo da djeluje protuupalno na jetru", rekao je. Orasi su dobri za tijelo i um. Istraživači s Nacionalnog instituta za starenje otkrili su da njihova konzumacija može poboljšati pamćenje kod pacijenata s Alzheimerovom bolešću. Istraživanja su pokazala i da ovi orašasti plodovi mogu biti poboljšati kvalitetu sperme.

Zeleni čaj: Salhab je rekao da su antioksidativna i protuupalna svojstva zelenog i crnog čaja prekrasan dodatak svakodnevnoj prehrani. Listovi čaja sadrže katehine, vrstu polifenola i flavonoida koji štite naše stanice od oštećenja kako starimo. Listovi čaja sadrže više katehina od druge hrane i pića. Zeleni čaj, koji se podvrgava manjoj obradi od lista do šalice nego druge vrste čaja, ima tendenciju zadržati svoje katehine. Među tim katehinima je epigalokatehin galat za koji je poznato da se bori protiv upala i štiti stanice.

Kava: Salhab svakodnevno konzumira kavu da bi se zaštitio od žučnih kamenaca i bolesti masne jetre. "Kava se povezuje s boljim zdravljem crijeva, jetre, mozga i smanjenim rizikom od raka jetre", objasnio je. Znanstveni pregled iz 2022. godine otkrio je da kava potiče otpuštanje kolecistokinina, hormona koji ima ključnu ulogu u probavi. U članku iz 2021. koji je objavila Klinika za stetatoznu bolest jetre Sveučilišta u Chicagu, registrirana dijetetičarka i nutricionistica Annie Guinane preporučila je pijenje do tri šalice kave dnevno za zaštitu jetre.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.