Smanjenje unosa šećera jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje, a to čak i ne znači da se morate odreći deserta nakon večere. Promjenu započnite malim koracima, kako ne biste osjećali da sami sebi nešto uskraćujete. Pritom imajte na umu da smanjenjem unosa šećera doprinosite zdravlju srca te smanjujete šansu da dobijete dijabetes i druge bolesti. Ovo je 11 koraka koji će vam pomoći u toj misiji, piše portal BestLife.
Prilagodite recepte: Ne morate se odreći recepata za omiljene kolače, torte i druge slastice. Umjesto toga, recepte prilagodite te smanjite količinu šećera za trećinu, čak i polovicu po receptu. Razliku vjerojatno nećete ni primijetiti.
Čitajte deklaracije: Kod kupovine, provjeravajte nutritivne informacije o proizvodima. Informacije koje sadrže podatak o količini šećera po određenoj porciji moraju se nalaziti na svakom proizvodu. Birajte hranu i piće bez ili s malo dodanih šećera.
Izbjegavajte bezmasne jogurte: Jogurti s niskim udjelom masnoće često su prepuni dodanog šećera. S druge strane, obični ili prirodni jogurt sadrži prirodne šećere iz mlijeka i hranjive tvari poput kalcija. Dodavanjem voća u jogurt dobit ćete zdravi desert.
Naviknite svoje nepce: Naučite uživati u desertima s manje šećera, a promjenu počnite uvoditi postupno. Zaslađivači s malo ili bez kalorija koji imitiraju slatkoću šećera dobro su prijelazno rješenje ako pokušavate smanjiti dodane šećere.
Budite kreativni: Šećer nije jedina namirnica koja može dati slatkoću jelina. Nezaslađeni proizvodi kao što su integralne žitarice, zobena kaša i grčki jogurt mogu biti sjajna prilika za kreativnost. Umjesto šećera, dodajte im malo voća ili meda i dobili ste odličan obrok.
Birajte pametno: Nemojte piti kalorije iz šećera, bolje ih sačuvajte za desert. Zamijenite gazirane sokove i voćne sokove zdravijim opcijama kao što su mlijeko, gazirana voda, nezaslađeni ledeni čaj ili voda s okusom.
Izbjegavajte prerađenu hranu: Velika je razlika između kolača koji sami ispečete i jeftinog iz trgovine. Procesuirana hrana sadrži jako puno šećera, i to ne samo slastice već i bijeli kruh, umak od rajčice, preljev za salatu, energetske pločice i sl.
Koristite začine: Određeni začini mogu hrani dati odličan okus bez potrebe za dodavanjem puno šećera. Mogućnosti su razne, a na vama je samo da izaberete između đumbira, cimeta, muškatnog oraščića, klinčića ili nekog drugog začina.
Pazite na veličinu porcija: Jedan od načina da nastavite uživati u slatkim desertima jest da pazite na veličinu porcije. Da biste smanjili unos šećera, jednostavno uzmite manji desert. Umjesto dvije, nakon ručka pojedite samo jednu kuglicu sladoleda.
Koristite ekstrakte: Korištenje ekstrakata okusa u hrani omogućuje ukusan okus bez previše šećera. Smanjite količinu dodanog šećera u receptima upotrebom ekstrakata poput badema, vanilije, naranče ili limuna, koji će dodati miris bez dodavanja šećera.
Povremeno se počastite: Ako ste tijekom tjedna jeli pametno, za vikend se opustite i uživajte u desertu bez previše brige. Nema ništa loše u tome da se s vremena na vrijeme počastite slatkom poslasticom, sve dok ne pretjerujete.