Pivo može biti i izvrstan izotonik nakon bavljenja sportom, šetnje ili bilo kakve pojačane tjelesne aktivnosti. Nakon rekreativnog bavljenja sportom, šetnje ili trčanja žeđ nas tjera da nadoknadimo znojenjem izgubljenu tekućinu, a mnogi nutricionisti naglašavaju da bi piće trebalo sadržavati minerale.
Biokemičarka i stručnjakinja za prehranu dr. sc. Donatella Verbanac potvrđuje da pivo, ako se konzumira umjereno, može jednako kao i voda organizmu dati potrebnu tekućinu i nadoknaditi veći dio minerala i pojedine vitamine koji regeneriraju i osvježavaju organizam nakon izlaganja tjelesnom naporu, osobito tijekom ljetnih vrućina.
Najvažniji je sastojak piva voda i ona čini oko 92 posto ukupnog sadržaja piva. Međutim, u pivu nalazimo i druge iznimno vrijedne komponente. Tu su bjelančevine i ugljikohidrati, minerali i anorganske tvari. Upravo su ti sastojci odgovorni za osjećaj osvježenja koje pivo kao napitak izaziva, posebice nakon tjelesne aktivnosti.
– Pivo je izvrstan napitak koji uspješno nadoknađuje vodu i elektrolite te je uza samu vodu dobar izbor kada želimo brz oporavak organizma nakon tjelesnog napora. Pritom valja voditi računa o umjerenoj konzumaciji piva – kaže Verbanac.
Nutritivni i fiziološki učinci piva doista su veliki. Ovo su samo neki od razloga zbog kojih umjerena konzumacija piva ima pozitivan učinak na naše zdravlje:
1. Pivo učinkovito gasi žeđ.
2. Pivo potiče izlučivanje probavnih sokova i poboljšava probavu hrane.
3. Pivo ima povoljan učinak na izlučivanje zadržane tekućine iz organizma, djeluje diuretski.
4. Pivo nije razlog povećanja tjelesne mase, ono je niskokalorično piće te se njegova umjerena konzumacija preporučuje i u slučaju redukcijskih dijeta.
Uvijek treba imati na umu da se, ovisno o tjelesnoj masi pojedinca, ne smije konzumirati više od dvije do tri limenke od 0,33 dl piva dnevno uz obrok, a za žene bi količina unesenog alkohola trebala biti upola manja.
Tko li je ovu reklamu platio, pitam se.