ZDRAVLJE

Pregledi koji vam mogu spasiti život

Foto: Arhivska fotografija
Pregledi koji vam mogu spasiti život
14.09.2010.
u 17:58
Neosporna je činjenica da nam pravi pregled u pravo vrijeme može spasiti život.
Pogledaj originalni članak

Dok je nekima nezamislivo svake godine ne napraviti jedan pravi sistematski pregled, nekima je jednako nezamislivo otići liječniku čak i kada se pojave očiti zdravstveni problemi. Bez obzira na razloge jednih i drugih, neosporna je činjenica da nam pregled u pravo vrijeme može spasiti život.

Umjesto da odu liječniku, mnogi su spremni sami sebi postaviti dijagnozu informirajući se na internetu. Ta takozvana cyberhondrična generacija, čitajući o simptomima i potencijalnim bolestima, često bira za sebe najgoru opciju. Pa tako od običnih problema sa želucem vide trovanje hranom ili upalu slijepog crijeva, a  migrena se lako pretvori u  tumor na mozgu. Kako bimo se poštedjeli nepotrebnih crnih prognoza, ali i imali točan uvid u zdravlje svoga organizma, najbolje je redovito, barem jednom u godini, otići na sistematski pregled, odnosno prema dobi i potrebi i na neki dodatni specijalistički pregled.

Već u dobi od 20 i 30 godina redoviti mjesečni samopregled dojki te pregled ultrazvukom svakih nekoliko godina jedini je način da se rak dojke otkrije u ranom stadiju i poveća stupanj izlječivosti. Nakon 40-e godine ženama s povišenim rizikom preporučuje se mamografija jednom godišnje, odnosno svake dvije godine ženama koje ne pripadaju rizičnoj skupini.

Redoviti samopregledi mogu biti ključni u ranom otkrivanju najopasnijeg oblika raka kože - melanoma. Potrebno je redovito kontrolirati promjenu boje, oblika i veličinu postojećih madeža te ih jednom godišnje prekontrolirati kod dermatologa. Treba uvijek imati na umu kako se rizik od malignih promjena povećava nekontroliranim izlaganjem suncu, posebno uz neadekvatnu zaštitu.

Kod nas i u svijetu bilježi se i sve veći broj oboljenja od raka vrata maternice, koji je također u velikom broju slučajeva izlječiv ako se dijagnosticira na vrijeme. Detekcija je moguća putem PAPA testa koji bi trebalo napraviti jednom godišnje, ako nema dodatnih poteškoća, što vrijedi za sve spolno aktivne djevojke i žene.

Jedan od "lakših" pregleda koje također ne bi trebalo izbjegavati, jer lomovi uslijed osteoporoze mogu biti fatalni, je denzitometrija. Potrebno je samo leći i pustiti da denzitometar izmjeri gustoću kostiju, na osnovi čega će liječnik moći otkriti osteoporozu prije nego što se dogode ozbiljniji prijelomi. 

- Svaki će nalaz pregledati liječnik specijalist i dogovoriti daljnje postupke. Ono što treba znati jest da se odgovarajućom prehranom i lijekovima te tjelesnom aktivnošću može zaustaviti propadanje, odnosno gubitak kosti. Prema tome, nema mjesta panici – objašnjava dr. Dean Mileta iz Centra za osteoporozu.

Kolesterol, jedan od takozvanih tihih ubojica, može se razvijati godinama bez ikakvih simptoma te u neočekivanom trenutku dovesti do srčanog ili moždanog udara. Visoki krvni tlak, dijabetes, pušenje, sve su to rizični faktori, a jedini način za otkrivanje pravog stanja, odnosno određivanja razine lošeg i dobrog kolesterola su krvne pretrage. Nakon 20. godine mjerenje razine masnoća preporučuje se barem svakih pet godina, no vjerojatno su najbolja opcija redoviti sistematski pregledi koji, naravno, uključuju i krvne pretrage.

- Na poslu se od nas tražilo da napravimo sistematski. I iako nisam imao nikakvih problema, liječnica me odmah nakon krvnih nalaza upozorila na povećane trigliceride u krvi. Stanje je bilo takvo da sam već od idućeg jutra krenuo s novim režimom prehrane koji je isključivao nezdrave masnoće i alkohol. S obzirom na genetske predispozicije srčanim oboljenjima, vjerujem da mi je taj pregled spasio život, prisjeća se Boris Jelić te dodaje kako mu je godišnji sistematski "točka na i" na kraju svake godine.

S obzirom na sve veću učestalost raka debelog crijeva, muškarcima se savjetuje pregled stolice na tragove krvi koji se ne mogu vidjeti samopregledom. Dobra vijest je i ta da se testiranje provodi kod kuće, nakon čega se test-kartoni dostavljaju laboratorijima zavoda za javno zdravstvo. Pokaže li se test pozitivnim, dogovaraju se daljnji pregledi. Redovite bi preglede trebali obaviti svi muškarci nakon 50-e godine, ali i mlađi, posebno ako imaju problema s pretilošću ili pretjeranom konzumacijom cigareta i alkohola.

Vrlo je važan i pregled prostate. Što su muškarci stariji, to su učestalija oboljenja prostate te se pregledi preporučuju svim muškarcima starijima od 40 godina. Kako u ranom stadiju karcinoma prostate nema nikakvih kliničkih znakova, preporuka je redovite sistematske preglede raditi jednom godišnje s obzirom na to da su šanse za ozdravljenje, otkrije li se bolest na vrijeme, puno veće.

- Muškarcima starijima od 40 godina preporučujemo, uz urološki pregled, laboratorijske testove za rano otkrivanje karcinoma prostate: kiselu fosfatazu, prostatičnu kiselu fosfatazu, ukupni PSA, savjetuju u Poliklinici Analiza, specijalističkom medicinskom biokemijskom laboratoriju.

Jedan od najčešće zanemarenih pregleda kod nas sigurno je oftalmološki pregled, osim kod osoba koje ih obavljaju zbog problema s vidom, no upravo se godišnji susret s oftalmologom preporučuje svima nakon 40-e godine života. Među ostalim i zato što su upravo oftalmolozi ti koji na osnovi promjena u očima mogu prepoznati bolesti poput povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, multiple skleroze, pa čak i tumor na mozgu.

- Rutinski oftalmološki pregled jednom godišnje ne samo da će isključiti opasne očne bolesti (glaukom, makularnu degeneraciju, bolesti cirkulacije oka itd.), nego će dati uvid u opće stanje i zdravlje organizma, objašnjavaju u Poliklinici Bilić Vision za oftalmologiju, ortopediju i internu medicinu te dodaju kako bi rutinska kontrola vida trebala postati dio rutinske brige za zdravlje. Baš kao i sve ostale pretrage.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

SC
scary
18:36 14.09.2010.

država bi trebala dio sredstava koja ulaže u božićnice i regrese preusmjeriti u dodatno zdravstveno za svoje zaposlenike, pa ih jednom godišnje slati na obvezni sistematski. ovako se većina tih pi*darija otkrije prekasno.

DO
Dončura
20:30 14.09.2010.

Lijepo je govoriti da treba obaviti preglede ali nitko ne spominje koliko je teško to izvedivo ako nemate privatno osiguranje budući da vam lijecnik obiteljske medicine ne zeli ili ne moze dati uputnice ako niste bolesni. Netko bi se trebao pozabaviti tim pitanjem kada govore o prevenciji.

SA
sanjin003
13:10 15.09.2010.

@Dončura privatno zdravstveno dobiješ već od 1000kn godišnje.a sad reci koliko prosječni hrvat u god dana potroši na pivice,cigaretice,kolače i sl.samo kad treba izdvojiti za zdravlje onda je svima problem novac,ali kad se svaki dan izdvaja za nezdravo tad nema problema