Za zdravlje i ljepotu treba osam sati kvalitetnog sna, već je uvriježena misao. No, stručnjaci sa Sveučilišta London upozoravaju da količina sna može utjecati na naše mentalno zdravlje poslije u životu.
Sedam sati sna obvezno
Premalo sna ili pak previše sna remeti način na koji razmišljamo te može postarati mozak i do sedam godina! Manje ili više od šest do osam sati spavanja, koliko je preporučeno, povećava brzinu kognitivnog propadanja i utječe na sposobnosti kao što su zaključivanje i vokabular, prenosi Daily Mail.
Promjene u spavanju tijekom pet godina u kasnoj srednjoj dobi pogađaju kognitivne funkcije poslije u životu. S pomoću šest standardnih testova znanstvenici su mjerili pamćenje, rasuđivanje, vokabular, fonemsku i semantičku fluentnost i globalni kognitivni status. Između sedam i osam posto onih koji spavaju dulje od preporučene količine prošli su lošije u svim kognitivnim testovima osim na testu kratkoročnog pamćenja. Četvrtini žena i 18 posto muškaraca koji su spavali manje izmjeren je pad sposobnosti za rasuđivanje i vokabular.
San i kvaliteta života
Oko sedam sati kvalitetnog sna od temeljne je važnosti za normalno funkcioniranje i dobrobit, navedeno je u studiji. Trajanje spavanja povezano je i s kvalitetom života poput socijalnog funkcioniranja te mentalnim i fizičkim zdravljem.
– Glavni rezultat koji dolazi iz naše studije jest da su nepovoljne promjene u spavanju povezane sa siromašnijim kognitivnim funkcijama u kasnijoj srednjoj dobi – istaknula je viša znanstvena suradnica Jane Ferrie.