Krom 6 u cipelama

‘Prodali smo vam otrov, iskreno se ispričavamo'

Foto: photos
‘Prodali smo vam otrov, iskreno se ispričavamo'
16.03.2011.
u 10:36
C&A kupce poziva da sporne cipelice vrate, rado će im ih zamijeniti ili vratiti novac, a čak će platiti i poštarinu onima koji ih pošalju poštom
Pogledaj originalni članak

“S velikim žaljenjem zbog toga što smo kupcima ponudili proizvod nezadovoljavajuće kvalitete, najiskrenije se ispričavamo svim kupcima zbog nastale situacije”, piše u oglasu popularne robne kuće C&A kojim obavještavaju da iz hrvatskih trgovina povlače kožnate cipelice za bebe jer je u njima pronađena štetna supstancija krom 6 nastala u procesu štavljenja kože. Kupce pozivaju da cipelice vrate, rado će im ih zamijeniti ili vratiti novac, a čak će platiti i poštarinu onima koji ih pošalju poštom.

 Uljuđene isprike

 Na ovakva uljuđena javna priznanja trgovaca u posljednje se vrijeme domaći potrošači navikavaju premda ih dočekuju pomalo i u nevjerici. Unatrag otprilike dvije godine, na sličan način u Hrvatskoj su se povlačile dječje hodalice, navigacijski uređaji za automobile, mobilne igračke za bebe... Distributeri su tada postupili prema Zakonu o općoj sigurnosti proizvoda, koji je stupio na snagu u ožujku 2009. godine, a potiče dragovoljna djelovanja proizvođača i distributera i uspostavlja pravila dobre prakse kad je riječ o sigurnosti proizvoda.

 Kad proizvođač ili distributer znaju ili su dužni znati da je proizvod koji su stavili na tržište rizik za potrošače, o tome odmah moraju obavijestiti Državni inspektorat. Također, imaju desetodnevni rok da o rizičnom proizvodu i njegovu povlačenju iz prodaje obavijeste javnost.

 – Ovo povlačenje svijetli je primjer na Svjetski dan zaštite potrošača, da trgovac koji ima spoznaje o štetnim sastojcima u proizvodu za koji je odgovoran reagira na ovakav način. Jako im se isplati ovakav potez, u usporedbi s mogućom štetom kad bi bilo ugroženo zdravlje ma i jednog djeteta. Uostalom, to su dužni i po zakonu – kaže Jadranka Kolarević iz Potrošača.

 Kennedyjeva deklaracija

 Iako i dalje svakodnevno ima posla u zaštiti potrošačkih prava, učinjeno je mnogo od 1962. kada je tadašnji američki predsjednik John F. Kennedy donio Deklaraciju o osnovnim pravima potrošača.

 Europski sustav brze razmjene informacija o neispravnim proizvodima opće uporabe RAPEX, kao i sustav brzog uzbunjivanja za hranu i stočnu hranu RASFF hrvatske institucije neformalno prate i postupaju prema potrebi, a poslije ulaska u EU i RH će u tim sustavima aktivno biti uključena.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

OB
-obrisani-
13:09 16.03.2011.

Ma bravo pa mi i jedemo smeče iz uvoza,nosimo robu koja je zatrovana različitim metalima ,mi smo jedan veliki trgovački centar od države ---blago se nama

Avatar zagrepcanin1
zagrepcanin1
11:41 16.03.2011.

Iz trgovine su priznali prisutnost otrovnih kemijskih spojeva za samo jedan testiran proizvod \"dječju obuću\". Što je sa ostalima koji nisu testirani? To je isto kao da za uzorak u voćarni uzmete jagode na testiranje i kojim slučajem se pokaže da sadrže otrovne pesticide, pa izjava za javnost bude \"samo Jagode sadrže količinu pesticida višu od zakonom dopuštene\". Znači li to da bi sve ostalo netestirano voće u trgovini bilo ekološki uzgojeno i jestivo?! Zašto se npr. pri približavanju poznatom lancu jeftine garderobe \"Yu-Njorkeru\" u bilo kojem shoping centru osjjeti jako agresivan vonj plastike, pvc-a ili što već? Kao da je zapaljena pet ambalaža? :) U Hrvatsku možete uvesti sve i svašta bez kontrole, samo platite PDV i Carinu:)))

OL
ogi_lux
14:06 16.03.2011.

Hrvatska raj za plasiranje otrovnih proizvoda.