Prijeratni dio tadašnje općine Pula, a od 1993. samostalna općina Medulin, popela se koncem lipnja na sedmo mjesto najuspješnijih turističkih odredišta u Hrvatskoj što se tiče ukupnoga broja noćenja u prvome polugodištu, a čak na peto mjesto kada je riječ o broju noćenja u kampovima.
Tajna je u kampovima
Dakle, sa 650.000 noćenja, destinacija s oko 6500 stanovnika i malo više od 5000 kreveta u ponudi, približila se polovici onoga što ostvare šampioni turizma poput Dubrovnika i Rovinja. Možda dio priče o uspjehu leži i u kampovima. Istra jest najpopularnija kamperska destinacija u Hrvatskoj, a rivijera Medulin jedna od najomiljenijih zahvaljujući izrazito atraktivnome položaju.
Usto, njezini kampovi imaju raznoliku ponudu, od nudizma, velikih jedinica s mnoštvom sadržaja ili malih obiteljskih kampova u kojima svatko zna svakoga, do klasičnih parcela i mobilnih kuća, duboke hladovine pod stoljetnim borovima ili ogoljelih stijena na rubu morske obale… A povrh svega, medulinska rivijera odnedavna ima u Hrvatskoj prvi glamping kamp, u Pomeru – dobro zaštićenome dijelu Medulinskog zaljeva, nadomak tritisućljetnoj Puli.
Ti su kampovi s lijepim plažama dobro opremljeni, s cijenama u trgovini većima nego izvan kampa pa tako, primjerice, kutija Domaćice u kampu Medulin stoji 25 kuna, baš kao i 200 grama Nutelle, a dvije litre Coca Cole su 20 kuna.
Najpoznatija medulinska pješčana plaža – Bijeca – idealna je za obitelji s djecom, a stariji će prigovoriti zbog mulja i kazati da plaža izgleda ljepše na fotografijama promidžbenih materijala nego što to uistinu jest. Kako god, plaža je puna, baš kao i ležaljke čiji najam stoji 30 kuna. Tu su i dodatni sadržaji, poput pedalina (sat vremena 70 kuna, koliko po osobi košta i vožnja na banani), najam jet-skija je 100 kuna za pet minuta.
Na svakom su koraku i prodavači brojnih izleta brodom. Turistički vlakić djecu Medulinom vozi za 15, a odrasle za 20 kuna. Za večernjeg izlaska u zabavnom ćete parku za nekoliko minuta užitka najmlađih ostati bez stotinu kuna, ali cijene tih atrakcija uz more nisu ništa veće od, primjerice, onih u lunaparku na Danima piva u Karlovcu.
Održavaju se u Medulinu ribarske večeri, gosti mogu zaviriti i u obnovljen i opet aktivan “malin na vitar” – mlin vjetrenjaču, simbol Medulina. Ima tu zabave i za odrasle, od Diskokluba Dali u Autokampu Medulin do VIP Gentlmens kluba na Osipovici, s atraktivnim plesačicama u tangama na štangi... Reklo bi se, za svakoga ponešto.
Medulinski gosti mahom su stranci, među hotelskim gostima ima i Čeha nad kojima smo se zgražali dok su ljetovali na od Istre znatno jeftinijemu jugu Hrvatske, međutim Česi si danas mogu priuštiti hotelski smještaj u Medulinu, a mi baš i ne, jer noćenja ispod 100 eura nema. Sve je više i uvozne radne snage, jer je bazen sa sezoncima iz Slavonije dobrim dijelom zbog Irske presušio pa sada hotele čiste Filipinke.
Suvenir – ime na zrnu riže?!
Medulinskom je lučicom – načičkanom šljaštećim štandovima na kojima se prodaju raznorazne drangulije pa se kući možete vratiti i sa svojim imenom ispisanim na zrnu riže, dok s mjenjačnica vabe natpisi da dođete promijeniti novac jer nema provizije, no 100 eura vrijedi samo 710 kuna – nemoguće proći a da ugostitelji napadno ne zazivaju goste na njemačkome, talijanskom i engleskome.
Međutim, čini se da je više šetača nego potrošača i da pekare kojih ima na svakome koraku – a u kojima trokut pizze dođe 13 kuna – rade punom parom. Cijenama pića, brze hrane i sladoleda (kuglica stoji osam kuna) konkurentni su unutrašnjosti.
No sudeći prema reakcijama ugostitelja – opravdanim ili ne – ovo nekoć ribarsko selo poželjna je destinacija skromnim potrošačima.
Ljudi jel ste vi normalni ja i zena iz Züricha na Grand Kanarija 8 dana al inklusiv 4 zvjezdice hotel sa osiguranjem nema sta nema 1804 franaka a kod nas bi samo toliko dosao avion i taxi ako ne vjerujete uvjrite se sami