Mali Nono obitelji Tudor konoba je na samom ulazu u grad Krk, na mjestu gdje je nekoć bila – kovačnica. Djedova kovačnica, kovačnica None Tudora...
Kuća stara 700 godina
– Na ovoj volti bio je ulaz u grad Krk. Kuća je stara najmanje 700 godina. Djed Vinko ovdje je popravljao lonce, izrađivao je čak i liniju štednjaka ‘Tudor’. Odrastao sam u ovoj kovačnici – kazuje Siniša Tudor. Je li vam Tudor što u rodu?
– A koji točno? – smije se, pa nastavlja:
– Ima nas Tudora više od 400 u Hrvatskoj. I svi smo podrijetlom s Hvara, a mi Tudori s Krka imamo i obiteljsko stablo, od 1530. godine. Točno, otprilike 18 generacija unatrag, od doba Bizanta, znamo tko su nam bili preci... – kaže Siniša.
Tko je bio prvi Tudor?
– Navodno je jedan Tudor, oficir engleske trgovačke mornarice, na Hvaru ostao zbog ljubavi. Ima i manje romantična priča, a ta je da je taj isti Tudor nešto skrivio na brodu, pa se iskrcao i ostao na Hvaru. No, ona koja je točno – ime smo dobili po svetom Teodoru, pa se otud razvijala prezimena Todorović, Tudorović, Tudor... Mali Nono, simpatičnu konobu, danas vodi – sin Vinko. Postoji i Nono, veći restoran, koji vodi otac.
Dvadeset godina poslije
– Već s 14 godina ja sam kuhao ovdje u konobi. Radio sam Talijanima šurlice koje sam, naravno, ručno valjao, a uz to sam znao i po sedam sati krčkati juneći gulaš. I evo me, 20 godina nakon toga, opet ja uskočim u kuhinju – kazuje Vinko, a otac pak priča o Nonu, restoranu nekoliko koraka dalje od centra:
– Imamo jedinu uljaru u Krku, a to je jedina uljara na svijetu koja se nalazi u restoranu. Radimo i ekoocat, jabuke uzgajamo u Slavoniji, a naše su ulje alpinisti nosili i na Kilimandžaro, u Čile... Na ovom se mjestu jede vrlo dobro i za pristupačne cijene. Domaće šurlice s jadranskim kozicama 89 kuna, a gost bi toplo–hladni desert (32 kune) mogao jesti cijelu večer po nekoliko tanjura...