Tko od turista želi malo protegnuti noge, sa senjske plaže Prva Draga može kud god hoće, isto mu je daleko. 5000 kilometara do Sjevernog pola, 5000 kilometara dolje do ekvatora. No zašto ne bi ostali tu, točno na 45. paraleli? Turistu tu u Senju ništa ne nedostaje, dapače. – Najkraća senjska rečenica ima svega pet slova, a kaže se "Si i pi". Iliti "Sjedni, jedi i pij" – govore domaći. Sjedimo, jedemo i pijemo, slušamo senjske priče. A grad pršti od njih! Blaženka Ljubović (73) poznaje grad u dušu, zna najviše njegovih tajni, o gradu pod Nehajem napravila je stotinjak autorskih izložbi. Počinje priču:
– U doba kad je Kristofor Kolumbo tek otkrivao Ameriku, mi smo u Senju već tiskali knjige! Riječ je o knjizi "Senjski misal", debeloj poput Biblije – govori kustosica Gradskog muzeja. Pokazuje prema gradskoj kuli u smjeru Rijeke, a kreće jeziva priča.
– Okrutni su bili naši preci pa su zazidali mladića u zidine kule. Pisao je o tome Johann Valvasor, kad su kopali temelje kod staretinarnice, pronašli su divovski čovjekov kostur, a da su ga za – dobrobit grada – živog zazidali da čuva grad. Vjeruje se u narodu da je taj okrutni čin otprije 1500 godina danas donio prokletstvo – govori prva žena očuvanja senjske tradicije.
Domaći pokazuju i na Leonovu kulu, tamo pokraj Konzuma, za čiju je izgradnju papa Leon dao novac, a koja se danas prodaje na – Njuškalu. Netko traži 130.000 eura.
– Rijetki znaju da je Bašćanska ploča, a to je i dokazano, kupljena – u Senju. Ima 600 kilograma, ovdje je napravljeno zaglavlje i ukrasi, a u Baški su dodali slova – govori kustosica. Simbol grada, tvrđava Nehaj, kao što znamo, jedini je hrvatski teritorij koji nitko nikad nije osvojio.
– Nije se na Nehaju vijorio ni mletački lav ni konjski rep Osmanlija, a tek je kratko zveckala austrijska sablja, u doba kad smo bili saveznici. Poznato je da su Mlečani osvojili cijelu Dalmaciju, sve osim Dubrovnika i našeg Senja. Građena je od 1551., i to kamenom srušenih crkava i samostana, za čije je rušenje dozvolu dao sam Vatikan i papa Aleksandar, jer bila je strateški važna, tu se u Senju branilo kršćanstvo, a ime je dobila po tome što za nju nije bilo brige, kada su je sagradili nisu marili, odnosno nisu hajili za opasnost na – Nehaju. Danas, itekako privlači gromove – priča profesorica.
I crkva u Senju krije tajne koje turisti rijetko znanju. U katedrali uznesenja Blažene Djevice Marije na dnu reljefa je grb obitelji Perović iz 1492., poznat kao najstarija varijanta hrvatskog državnog grba i ima – prvo bijelo isklesano polje.
– Na senjsku katedralu saveznici su bacili dvije bombe i ni jedna nije eksplodirala! Čuva nas sveti Formoz, koji je na oltaru – poentira gospođa Ljubović.
Ima Senj i 78 plaža na 76 kilometara obale, a turistima su omiljene Škver, Banja, Điga, Prva Draga. Sjajno se jede u Starom Gradu, Lavljem Dvoru, Energieju, Uskoku, Jozefini, Martini, Stricu Luki. Poslije kupanja turisti željni šopinga mogu skočiti do Stop Shopa u Gospić, koji radi sve nedjelje ovih ljetnih mjeseci.
– Kod nas se i car Oktavijan kupao, iskrcao se ovdje 30 godina prije Krista pa se popeo na Vratnik! On nam je i dao status grada – ponosni su Senjani.
Posjet katakombama
Nudi turistima Senj i posjet katakombama, grad ima 12 trgova, niz palača ukrašenih kamenim uskočkim glavama. Priča u Senju koliko želiš, nije ni čudo da su knjige tiskali još i prije nego što su Amerikanci bili – Amerikanci. Ima i sunca, među najsunčanijima su po broju sunčanih dana u zemlji nakon Hvara, a nevjerojatno je zabavno i na ljetnom karnevalu, on se ovdje održava od 8. do 10. kolovoza. A tu tek Senjani naprave šou... Lani su maskirani radili boksački meč između premijera i predsjednika.
Senj jedino mjesto u SRH gdje se u crkvi stalno pjevala Vila Velebita . Ne računajući Tribunj gdje su u gostionicama visjele Antine slike 80-ih.