Gastro priče

Škotski vruće

Foto: Thinkstock
Škotski vruće
19.12.2014.
u 15:00
„Hot toddy", vrući koktel od škotskog viskija, vode i meda od davnina je slovio kao lijek za prehladu. Ruku na srce, neće nikoga izliječiti, ali hladne će večeri učiniti puno ugodnijima
Pogledaj originalni članak

Okrepi kuhanim vinom, čajem, vrućom čokoladom ili kavom u ovo hladno predblagdansko vrijeme teško možemo odoljeti. No toj bismo „ljekovitoj" obitelji mogli pridodati i škotski 'hot toddy', toplo miješano piće čije sastojke u današnjim bezbrojnim inačicama ni upućeniji u miksološku umjetnost nisu uvijek u stanju determinirati. Ipak, zna se da su osnovni sastojci ovog okrepljujućeg napitka u tradicionalnoj varijanti najčešće škotski viski i kipuća voda zaslađeni medom ili šećerom, oplemenjeni klinčićima, štapićem cimeta, ali i kriškom limuna. No kako to obično biva, i podrijetlo ovog naoko jednostavnog koktela maglovito je poput tajanstvenih škotskih visoravni.

Prema uvriježenom vjerovanju, 'hot toddy' osmišljen je u Škotskoj u 18. stoljeću. Kako je lokalni viski imao specifičan dimljeni, tresetni i vrlo intenzivan okus, predaja kaže da je ovaj koktel kreiran kako bi se viski učinio ugodnijim za konzumaciju nježnijem spolu. No neobično ime ovog pića možda je najveći misterij, a objašnjenje nude dvije teorije. Kako je u to vrijeme Velika Britanija njegovala čvrste trgovačke odnose s Indijom, smatra se da da je upravo 'East India Company' zaslužan za specifično ime koktela koji je nazvan prema indijskom piću znanom kao 'toddy', načinjenom od fermentiranog sirupa palmina drveta. No bila ovo istina ili ne, sirup palmina drveta zasigurno nije sastojak ovog koktela. Prema drugoj teoriji, zasluge za ime pripadaju jednom škotskom pjesniku. Naime 1721. godine Allan Ramsay objavio je pjesmu 'The Morning Interview' u kojoj opisuje raskošnu zabavu tijekom jedne čajanke pa piše o bogatom priboru donesenom izdaleka; stolu iz Japana, čaju iz Kine, šećeru iz Amazonije ili s Kariba te nekoliko čajnika napunjenih vodom s izvora znanog kao „Todian spring". Ramsay u fusnoti objašnjava da su 'Todian spring' ili 'Tod's well' i 'St. Anthony's well' izvori koji su Edinburgh opskrbljivali pitkom vodom. Iako je ime spomenutog izvora činjenica, a ne pjesnikova izmišljotina, nejasno je zbog čega se Ramsay dovodi u vezu s nazivom popularnog miješanog pića koje se uz uvriježeno ime 'hot toddy' još naziva i 'hot totty' ili 'hot tottie', ili 'hot whiskey' u irskoj varijanti.

S vremenom je piće dobilo svoje mjesto i u popularnoj kulturi, a posluživano je u brojnim filmovima i televizijskim serijama kao lijek za prehladu ili topla okrepa za hladnu noć. Koktel se čak pojavio i u naslovu nijemog filma „Father's Hot Toddy" iz 1912. godine, no još poznatija referencija na slavno piće bila je filmska zvijezda prve polovice 20. stoljeća, lijepa Thelma Todd, popularno znana kao 'Hot Toddy'.

Pozabavimo se malo sastojcima ovog ukusnog pića koje se danas više ispija na skijalištima nego u pubovima, a za čiju je pripremu potrebno koristiti vrhunske sastojke. 'Hot toddy' koji se ispijao prije nešto više od dva stoljeća bio je načinjen samo od alkoholnog pića, zaslađivača i vode, a limun se nije dodavao, za razliku od npr. muškatnog oraščića. Pogledamo li jedan od najranijih recepata za 'hot toddy', koji je zabilježio 'otac miksologije' Jerry Thomas u svojoj knjizi 'The Bartender's Guide' 1862. godine, koristi se vinska čaša brendija kojoj se dodaje čajna žlica šećera. Šećer se prvo rastopi u malo kipuće vode, a potom se ulije ostatak vode do dvije trećine čaše, a po površini se nariba malo muškatnog oraščića. Prema Thomasovim uputama alkoholno se piće uvijek stavlja prije kipuće vode. Do danas su nastale brojne iznimno zanimljive i ukusne varijante 'hot toddyja'. Irska se varijanta radi s irskim viskijem, smeđim šećerom, kriškom limuna, klinčićima i vrućom vodom. Iako je škotski viski najčešće korišteno alkoholno piće, postoje varijante toddyja sa konjakom, brendijem, bourbonom, čak rumom, a u nekim se varijantama koriste gin ili tekila. Bourbon je dobra preporuka želi li se postići jači okus, konjak ili brendi piće će učiniti balansiranim i glatkim, a rum se stavlja želi li se slađe piće. Kao baza koktela, umjesto vruće vode može se koristiti čaj, jabučno vino ili čak kava. Prirodni med idealan je zaslađivač. Oko dodavanja soka citrusa ovom piću lome se koplja, a pravilan termin za toddy kojemu se dodaje sok limuna prema miksološkim stručnjacima jest 'skin'. Za bogatiju aromu piću dodaju se začini poput klinčića i cimeta. Naravno, omjer alkohola i vrućeg napitka u konačnici određuje okus pića, ali dopušteno je eksperimentirati kako bi se pronašla idealna varijanta koja najbolje odgovara individualnim preferencijama.

I dok možda ovaj napitak neće izliječiti prehladu niti zapravo ima ljekovita svojstva, ona koja ima zasigurno su okrepljujuća i relaksirajuća pa zašto ne probati nešto drugačije – ukusni će 'hot toddy' nesumnjivo hladne predblagdanske večeri učiniti ugodnijima.

Hot toddy

Sastojci:

60 ml škotskog viskija, 15 ml svježe cijeđenog limunova soka, 5 klinčića, kriška limuna, 1 štapić cimeta, 90 ml vruće vode, 2 barske žlice meda ili šećera rastopljenog u vodi

Priprema:

Viski i sok svježe cijeđenog limuna stavite u čašu ili šalicu od vatrostalnog stakla i promiješajte. Utisnite klinčiće u krišku limuna i stavite je u čašu ili šalicu sa štapićem cimeta. Ulijte vruću vodu. Dodajte med ili šećer rastopljen u vodi, lagano promiješajte te poslužite.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.