Priča o slasticama Ladurée počinje davne 1862. godine kada je mlinar Louis-Ernest Ladurée otvorio pekaru u Rue Royale 16 u Parizu. Posao je prekinuo požar u kojem je izgorjela i pekara. Uređujući novu slastičarnicu u fini salon, Jules Cheret naslikao je anđelčiće, koji su postali zaštitni znak najtraženijih slastica na svijetu. Parižani su, posebno dame, oduševljeni kolačima, pohrlili u salon slastica čija je popularnost narasla u trenu, a nasljednik slavnog Laduréea, Pierre Desfontaines, osvojio je njihova nepca i srca kolačićem od dva okrugla biskvita s kremastom filom i tako je, voilà, nastao – les macarons. Kolačić je postao apsolutni hit među Parižankama koje su se okupljale u Laduréeovu salonu, a koji je osmislila i po tadašnjoj posljednjoj modi uredila vlasnikova supruga Jeanne Suchard. Dame su se družile grickajući macaronse i pijuckajući čaj jer su u ono doba kavane bile rezervirane za gospodu. No, manje je poznato da je prava domovina macaronsa – Italija. Prvobitni recept potječe još iz 16. stoljeća kada se ta slastica pripravljala na dvoru slavne trovačice Katarine Medici. Ona se sa 14 godina udala za francuskog prestolonasljednika, no iako taj brak – kažu povijesni romani – nikada nije bio sretan, barem je dio talijanskog nasljeđa s njom došao do Francuske. Na putu do Pariza i Laduréeove pâtisserie slavna je slastica doživjela male preinake. Nevolje su nastavile pratiti uglednu slastičarnicu i obitelj koja nije uspijevala draguljima za nepca zaraditi dovoljno pa ju je od nasljednika slavnog Laduréea 1993. godine kupila obitelj Holder, spasivši je od potpunog bankrota. Želja je Holderovih bila oživjeti priču o eleganciji uglednog salona, a ključni su bili upravo macaronsi. Priča o slavnoj slastici 2005. godine proširila se svijetom, a saloni slastica Ladurée počeli su nicati diljem svijeta, od Londona, Monaka, Švicarske, Italije, New Yorka, Istanbula, Japana... Boje, arome i elegancija krhkih macaronsa, toliko nježnih da se tope pri prvom poljupcu, osvojili su svijet. Muze su i slavnim dizajnerima koji se natječu tko će među njima ponuditi najekskluzivnija rješenja inspirirana keksićima. Modna kuća Kenzo pretvorila je macaronse u satenske damske torbice, a čuveni draguljar Boucheron seriju prstenja s draguljima nazvao je makaronskim iskušenjem – Tentation Macaron. Recepata ima bezbroj, a ključni je sastojak bademovo brašno. Idealno bi bilo da ono ne bude kupovno, već da bademe kuhate, sušite, meljete... baš kao nekada davno slastičari slavne trovačice, a potom i pariški slastičar. Sve ostalo dio je priče o aromama od limuna iz Mentona, naranče sa Sicilije, ruža iz Sanrema...
Slasticu trovačice u izdanju Laduréea slave diljem svijeta
Ovo je knjiga koju je Beroš čitao u Remetincu: Bill Gates ju je prozvao najvećom inspiracijom koju je ikad pročitao
Činjenica da ovu knjigu preporučuju svjetski lideri i utjecajne osobe nije slučajna - ona predstavlja važan korak prema stvaranju informiranijeg i objektivnijeg društva, sposobnog za suočavanje s izazovima 21. stoljeća na temelju činjenica, a ne predrasuda.
Otkrivene šokantne tajne smrti: Ovo je 25 činjenica koje niste znali o umiranju i zagrobnom životu
Donosimo 25 znanstveno potvrđenih činjenica koje će promijeniti vaše razumijevanje smrti.
Pojavila se snimka: Pogledajte kako su Ukrajinci projektilima ATACMS napali rusku zračnu bazu
Iako je Rusija na prva korištenja ATACMS-a na ruskom teritoriju odgovorila korištenjem novog balističkog projektila srednjeg dometa Orešnika, od tada je Ukrajina u još najmanje dva navrata, uključujući ovaj, ponovo koristila iste projektile u napadima na ciljeve u ruskoj pokrajini Kursk.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu