P: Na poslu sam pod velikim stresom. Sve što se nakupi u radnim satima, donesem kući, a to se često negativno odražava na moju obitelj. Kako mogu kontrolirati stres i kako se normalno ponašati u obitelji?
(Vladimir, Zagreb)
O: Stres je sastavni dio našeg života, a nastaje u procesima adaptacije na sve promjene koje nas okružuju i kojima smo svakodnevno izloženi. U malim promjenama, koje iziskuju malu adaptaciju, stres ne primjećujemo, no ako je promjena (frustracija) veća ili velika, osjećamo stres.
Stres osjećamo i u situacijama koje iziskuju dugotrajnu adaptaciju ili koje nas dugotrajno frustriraju pa se kao rezultat umora i iscrpljenosti javlja stresna reakcija. Sve to može biti pokretač raznih psihičkih poremećaja, najčešće anksioznih i depresivnih. Stoga treba razumjeti svoje stanje, znati da postoji i psihičko naprezanje i psihički umor, ono što laički zovemo stresom.
Potrebno je relaksirati se i odmarati. Treba naći način kako to individualno kome odgovara: hobi, šetnja, druženje, vrijeme za sebe, spavanje, sve ono što zovemo mentalna higijena. Važno je sjetiti se i našeg psihičkog aparata kojemu je također potreban odmor.