dobro je znati

Stručnjaci otkrili: Evo zašto se budite tijekom noći i kako možete odmah ponovno zaspati

Foto: Shutterstock
Stručnjaci otkrili: Evo zašto se budite tijekom noći i kako možete odmah ponovno zaspati
07.03.2023.
u 11:20
Vjerojatnije je da ćemo se probuditi u sate prije zore i odmah nastaviti spavati, prvenstveno jer je mračno i nema nikoga ili ničega da nas ometa.
Pogledaj originalni članak

Većina ljudi se probudi jednom ili dva puta tijekom noći. Razlozi zbog kojih bi se to moglo dogoditi uključuju pijenje kofeina ili alkohola kasno tijekom dana, lošu okolinu za spavanje, poremećaj spavanja ili drugo zdravstveno stanje. Kada ne možete brzo zaspati, nećete dobiti dovoljno kvalitetnog sna da biste bili osvježeni i zdravi, stoga je važno otkriti što vas budi kako biste mogli riješiti problem i odmoriti se, piše WebMD.

Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?

Foto: Twitter
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Općenito, odrasle osobe trebaju oko 7 do 9 sati sna noću za najbolje zdravlje i dobrobit. To je podijeljeno na razdoblja laganog, dubokog i brzog sna (REM), kada sanjate. Kroz te faze prolazite nekoliko puta svake noći. Većina vašeg dubokog sna događa se rano noću. Prema jutru ste uglavnom u fazi REM i lakšeg sna, kada vas nešto lakše probudi. 

  Dakle, zašto se budite noću i kako možete ponovno zaspati? Stručnjaci kažu da dok spavamo, prolazimo kroz nekoliko ciklusa od 90 minuta. Ovi ciklusi sadrže različite faze sna. U drugom dijelu ulazite u lakši san.   

- Mnogo je vjerojatnije da ćete se probuditi i na najmanji podražaj, kao što je automobil koji prolazi vani ili vaš partner koji se lagano pomiče. Ujutro je malo vjerojatno da ćete se sjetiti da ste se probudili tijekom noći. Ali za nekolicinu nesretnika nije tako lako samo se okrenuti i nastaviti spavati - rekao je stručnjak za spavanje dr. Neil Stanley, bivši predsjednik Britanskog društva za spavanje.

Greg Murray, profesor i direktor Centra za mentalno zdravlje Tehnološkog sveučilišta Swinburne, objasnio je da je buđenje tijekom noći tipično za vrijeme oko 3 i 4 sata ujutro.

- Dok se tijelo priprema za jutro, središnja tjelesna temperatura i hormoni budnosti počinju rasti, a želja za spavanjem se smanjuje. Svemu tome dodajte malo stresa i postoji dobra šansa da će buđenje postati potpuno samosvjesno stanje - objašnjava.

Rekao je da je za sate prije zore vjerojatnije da ćemo se probuditi i odmah nastaviti spavati, prvenstveno jer je mračno i nema nikoga ili ničega da nas ometa.

Stručnjaci su dali i nekoliko savjeta stručnjaka za spavanje koji će vam pomoći da se vratite u san odmah nakon buđenja:

  • izbjegavajte odlazak na WC
  • prestanite provjeravati koliko je sati
  • nemojte konzumirati alkohol prije spavanja
  • dovoljno ohladite prostoriju u kojoj spavate
  • umirite svoj um.

S ovim trikom zaspat ćete za 5 minuta!

 

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.