temeljito i redovito

Stručnjakinja za čišćenje: Evo kako bi i koliko često trebali čistiti spavaću sobu, za neometan san

Foto: Shuttershock
Stručnjakinja za čišćenje: Evo kako bi i koliko često trebali čistiti spavaću sobu, za neometan san
07.01.2022.
u 07:00
Uz očita mjesta poput kreveta i poda bitno je povremeno obrisati i podne lajsne i prozorske klupice; mjesta na kojima prašina često prođe neprimijećena, kaže stručnjakinja.
Pogledaj originalni članak

Osnivačica portala My Healthy Home Caroline Blazovsky kaže da neredovito brisanje prašine, pranje površina i usisavanje spavače sobe lako može prouzročiti simptome nalik alergiji; poput začepljenog nosa ili osjećaja 'škakljanja' u grlu, pa savjetuje na što se najvažnije usredotočiti da mjesto gdje spavamo uvijek bude dovoljno čisto.

 Soda bikarbona može učiniti `čuda` no nemojte je koristiti za ovo...

Foto: Thinkstock
soda bikarbona
Foto: shutterstock
Limun i soda bikarbona
Foto: Shutterstok
soda bikarbona
Foto: Thinkstock
soda bikarbona
Foto: Thinkstock
Soda bikarbona, limun
Foto: Thinkstock
Soda bikarbona, limun

1. Redovito usisavanje

Bitno je usisati sobu barem jednom tjedno, pogotovo ako je pod prekriven tepihom, a ako imate kućnog ljubimca čak i dvaput tjedno - smatra Blazovsky, a biolog i konzultant za okoliš Ryan Blaser kaže da je redovito usisavanje spavaće sobe posebno bitno jer je ona često dom grinjama.

- Grinje se skupljaju u madracu, u podu i u raznim presvlakama, a izazivaju alergije i iritaciju dišnog sustava - rekao je Blaser.

2. Redovito pranje posteljine

Blazovsky savjetuje da se i posteljina i jastučnice peru jednom tjedno, i to najmanje na 60 °C.

- Dok je posteljina u pranju možete usisati madrac i jastuke, kako biste se riješili prašine i peruti koja je možda ušla, a madrac možete očuvati čistim i korištenjem takozvanog štitnika za madrac - rekla je.

Foto: Shuttershock

3. Čišćenje jako prašnjavih mjesta 

Uz očita mjesta poput kreveta i poda, Blaser kaže da je bitno povremeno obrisati i podne lajsne i prozorske klupice; dva mjesta na kojima prašina često ostane neprimijećena, te redovito čistiti područje ispod kreveta.

4. Čišćenje ovlaživača zraka 

Ako u sobi imate ovlaživač između upotreba ga treba prebrisati i obrisati mu spremnik za vodu; kako bi se spriječilo stvaranje bakterija i nastanak plijesni unutar uređaja.

- Zbog plijesni koja može biti u njemu ovlaživač držite na čvrstoj površini - predlaže stručnjakinja, a ako vam je voda loše kvalitete zamijenite je destiliranom.

5. Proizvode za njegu nemojte držati u spavaćoj sobi

Sve što ima dodane mirise; poput svijeće, kozmetičkih proizvoda ili sredstava za čišćenje; potencijalno može u zrak emitirati iritantne organske spojeve, pa Blazovsky predlaže da kozmetiku držite na nekom drugom mjestu.

6. U spavaćoj sobi nemojte držati ni elektroniku

Blaser savjetuje da i elektroniku držite van spavaće sobe; ili najmanje osam stopa (243 cm) od kreveta; jer svojim emitiranjem čak i ugašena može ometati san; a bez dostupnih uređaja nećete biti ni u iskušenju izložiti se plavom svijetlu neposredno prije spavanja. 

 Istraživanje: Pranje suđa smanjuje stres i tjeskobu! Slažete li se ili ipak prepuštate pranje perilici? 😂😉

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.