Prema izvješću udruge Breast Cancer Now, čak 52 posto žena pregledava dojke redovito. Zbog te je alarmantne činjenice britanski Vogue ispitao koji su najočitiji znakovi da žena treba na dodatne preglede dojki, kao i zašto je tako važno redovito raditi samopreglede.
- Mislim da se mnoge žene boje provjeravati svoje grudi jer ih je strah da bi zaista mogle nešto naći - kaže Oonagh Meade, viša medicinska sestra specijalizirana za njegu dojki u britanskoj bolnici Princess Grace. Takvo je postupanje neracionalno, dodala je, budući da znamo da su, što ranije otkrijemo malignu promjenu, veće šanse za njeno izlječenje.
- Kad je riječ o raku dojke, mnogo je različitih simptoma na na koje treba obratiti pažnju - objasnila je liječnica opće prakse i aktivistica iz kampanje za rak dojke Estée Lauder, dr. Zoe Williams. Ona kaže kako je ključno i da žene međusobno razgovarajte da potiču prijateljice i druge drage im žene da redovito same pregledavaju grudi.
- Budući da su stope preživljavanja poboljšane zahvaljujući ranom otkrivanju, kvalitetnijem liječenju i samopregledima, jasnije je nego ikad je da je znanje najveća moć - dodaje ona.
A trebali bismo, ističe dr. Williams, svi znati koji su potencijalni znakova upozorenja na koje treba pripaziti, te kako točno obaviti samopregled dojki.
Na što obratiti pažnju pri samopregledu:
- Promjenu u veličini i/ili obliku dojke
- Kvržicu ili dio koji se čini deblji od ostatka dojke
- Promjenu u teksturi kože
- Bilo kakvu promjenu u boji kože dojke ili bradavice
- Bilo kakvo crvenilo, oticanje ili osip
- Promjene na bradavici - npr. uvlačenje ili promjena položaja
- Bolove u grudima ili pazuhu
- Oteklinu ispod pazuha ili oko ključne kosti
Kako pravilno pregledati dojke
Ispružite četiri prsta (osim palca) i malim kružnim pokretima prelazite preko dojke u smjeru kazaljke na satu, od dna dojke prema bradavici.
- Pregledajte tako obje dojke i ne zaboravite područje ispod pazuha - napominje Meade.
Također, trebali biste koristiti ogledalo kako biste dobro vidjeli je li došlo do promjene oblika ili promjene u veličini između lijeve i desne dojke. Pred ogledalom podignite ruke i dobro promotrite obje dojke sa svih strana.
Bilo kakve promjene na njima ili bilo koji od gore navedenih simptoma pokazatelj su da biste trebali posjetiti svog liječnika opće prakse i zatražiti ga uputnicu za specijalista, a dr. Williams i med. sestra Meade savjetuju i da 'svoje grudi prihvatite onakvima kakve jesu - jer je to jedini način da na njima i uočite eventualne promjene'.
Koliko često treba raditi samopregled dojki
- Prije se mislilo da bismo grudi trebali provjeravati samo u određeno vrijeme u mjesecu, točnije tjedan dana nakon završetka ciklusa menstruacije. U zadnje vrijeme vlada mišljenje da svaka žena treba stalno biti svjesna svojih grudi, njihovog izgleda i eventualnih promjena - kaže dr. Williams.
Muškarci, vrijeme je da ovo naučite o ženskom tijelu
Kako smanjiti rizik za rak dojke
Da bi se umanjio rizik od raka dojke, Meade i dr. Williams savjetuju što veću konzumaciju mediteranske prehrane, ograničavanje konzumacije alkohola na najviše jednu čašu vina dnevno, optimiziranje tjelesne težine i redovito vježbanje.
- Smanjite i unos crvenog i prerađenog mesa, kao i šećera i slatkiša, a uzimajte i 1000 IU dodatka D vitamina. Pripazite na dovoljan unos omega 3 kiselina i protuupalnih sastojaka: poput zelenog čaja i kurkume jer pomažu u jačanju imunološkog sustava i njegovoj obrani od svih bolesti.
Evo zašto žene najčešće odustaju od dojenja i zašto je to pogrešno