– U luksuznoj trgovini u jednom trgovačkom centru dočekalo me izuzetno neljubazno osoblje. Zamolila sam prodavačicu da probam skupe cipele koje su mi se jako svidjele, a osim što me odmjerila od glave do pete, odbrusila mi je da nema mog broja... Slična situacija bila je i s drugim cipelama za koje sam pitala. Kome se mogu obratiti i požaliti se ako sam nezadovoljna uslugom trgovca? – obratila nam se za pomoć naša čitateljica.
Odgovor u roku od 15 dana
Mnogi potrošači našli su se u sličnim neugodnim situacijama – ili ih prodavači gledaju svisoka, ili jednu cijenu izlože na polici, a drugu naplate, ili jednostavno nemaju sluha za kupce od kojih žive.
Iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača kažu da svaka trgovina mora primiti žalbu potrošača – mailom, poštom ili telefonom – i čuvati je godinu dana, a trgovina bi trebala odgovoriti kupcu u roku 15 dana.
– Ako je potrošač nezadovoljan odgovorom trgovca, može ga prijaviti Državnom inspektoratu. Predlagali smo da trgovci imaju knjige žalbe, u kojima bi se pisala žalba u duplikatu, te bi i trgovac i potrošač imali svaki svoj primjerak – objašnjava Tomislav Lončar iz HUZP-a.
A na što se potrošači u Hrvatskoj najviše žale?
Najosjetljiviji na novac
– Najviše nam se javljaju s pritužbama na javne usluge poput vode, struje, plina... Aktualan je mjesečni paušal za plin koji se počinje sada naplaćivati i koji se plaća bez obzira na potrošeno. Ljudi su ipak najosjetljiviji kada treba nešto platiti. Prijeporna je i uredba o vodi prema kojoj treba plaćati za očitovanje brojila i za izdavanje računa. To je kao da dođete u dućan i račun iznosi sto kuna, a oni vam naplate još trideset za izdavanje računa – upozorava T. Lončar koji predlaže nezadovoljnim potrošačima da se prvo požale davatelju usluge.
– On će reći je li potrošač u pravu ili nije. Kada govorimo o javnim uslugama, potrošač se može obratiti i Povjerenstvu za reklamacije potrošača davatelja javne usluge u kojem su i članovi iz udruga potrošača – zaključuju iz HUZP-a.