Premalo aktivnosti

Tinejdžeri iz Južne Koreje najljeniji su na svijetu: Što mislite kako je u Hrvatskoj?

Foto: Shutterstock
Tinejdžeri iz Južne Koreje najljeniji su na svijetu: Što mislite kako je u Hrvatskoj?
22.11.2019.
u 11:40
Istraživanje koje je proučilo državu po državu, pokazalo je kako samo jedno od petero djece u dobi od 11 do 17 godina dovoljno vježba, odnosno bavi se fizičkom aktivnošću dovoljno da bi ostalo zdravo
Pogledaj originalni članak

U državama kao što su Filipini, Kambodža i Sudan, a predvodi ih Južna Koreja, više od 90 posto mladih je neaktivno, prenosi Daily Mail. Stručnjaci kažu kako su ove statistike jako zabrinjavajuće jer neaktivnost prouzročuje pretilost u mladih. 

"Djeca koja su aktivnija zdravija su, bolje se osjećaju i bolja su u školi", kaže predsjednik britanskoga Kraljevskog instituta za pedijatriju i zdravlje djece sa sjedištem u Londonu, pedijatar Russell Viner, pa dodaje da bi djeci trebalo olakšati bavljenje fizičkim aktivnostima, odnosno smatra da bi zdrav život trebao biti dostupniji. 

Foto: Shutterstock

Znanstvenici Svjetske zdravstvene organizacije kažu da je razina lijenosti kod djece zabrinjavajuća u cijelom svijetu, a sva bi djeca od 11 do 17 godina trebala vježbati ili imati neku fizičku aktivnost barem sat vremena dnevno. To ih čini samo 19 posto! 
Najaktivnija su djeca u Bangladešu. Samo trećina njih – od 1,6 milijuna – kreće se dovoljno. U Hrvatskoj je gotovo 77 posto mladih aktivno manje od sat vremena dnevno. 

Dječaci su aktivniji od djevojčica svuda osim u Tongi, na Samoi, u Afganistanu i Zambiji. 
Ovo je poredak deset zemalja u kojima se oko 90 posto djece ne bavi nikakvom fizičkom aktivnošću čak ni sat vremena na dan: Južna Koreja, Filipini, Kambodža, Sudan, Istočni Timor, Zambija, Australija, Venezuela, Novi Zeland, Italija. U ovim zemljama djeca se najviše kreću: Bangladeš, Slovačka, Irska, SAD, Bugarska, Albanija, Indija, Grenland, Finska, Moldavija.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZN
znam
13:00 22.11.2019.

Stope reprodukcije su pale ispod razine zamjene u svakoj tehnološki naprednoj zemlji svijeta ukljucujuci i Juznu Koreju i krecu se oko 73%. Proljetos sam cuo preko Radio Z da se samo jedan djecak u skoli uspio popeti konopom na visinu od 3 m. U mojoj generaciji mozda par njih se nije moglo uspeti na tu visinu. Gradite sportske dvorane, plivalista pa ce djeca moci negdje utrositi svoju energiju a ne ispred kompaca, PS ili slicne igracke.