Briga o zdravlju djeteta počinje u trudnoći, a jedan od najvažnijih aspekata je prehrana. Nakon rođenja beba se prvo susreće s mlijekom i tijekom prvih šest mjeseci života stručnjaci savjetuju isključio hranjenje majčinim mlijekom. No, čim se u prehrani pojave i ostale nemliječne namirnice (dohrana), roditelji se susreću s brojnim pitanjima: čime hraniti dijete, kako, koje su namirnice najbolje, a koje treba izbjegavati. Zato je i nastao Vodič kroz pravilnu prehranu koji je u suradnji s Ledom pripremila nutricionistica Darija Vranešić Bender kako bi se roditeljima olakšale muke.
– Iz osobnog iskustva znam da je teorija jedno, a praksa drugo, što je posebno istinito kada je riječ o prehrani dojenčadi i male djece. Svako je dijete posebno, ima svoje rituale i preferencije te je stoga teško davati univerzalne savjete. Ipak, što roditelji više znaju, lakše mogu odlučivati i postaviti svoja pravila koja će zadati prvi temelj u formiranju prehrambenih navika novog mladog bića – ističe Vranešić Bender.
Pod dohranom djeteta misli se obično na davanje kašica, ali i sokova te čajeva.
– Vrijeme u kojem će većina zdrave dojenčadi moći prihvatiti promjenu jelovnika je od navršenih 16 do 25 tjedana života. Dojenče ne bi trebalo početi dohranjivati prije 17. tjedna, a sva bi zdrava djeca već morala biti na dohrani u dobi od 26 tjedana – napominje nutricionistica u vodiču.
Dijete je spremno za dohranu kada se počinje zanimati za hranu koju jedu roditelji, zadržava hranu u ustima, guta bez pljuckanja ili postaje nezadovoljno unosom samo mlijeka. No tijekom dohrane, napominju stručnjaci, ne smije se zaboraviti na važnost mlijeka, a preporučuje se uvoditi dvije nove namirnice tjedno.
– Primjerice, u prvom tjednu dajemo jabuku i krušku, u drugom još i bananu, marelicu i breskvu, u trećem tjednu dijete dobiva kašicu od već isprobanog voća pomiješanu s nekom novom žitaricom poput rižinih pahuljica – savjetuje D. Vranešić Bender.
Ne silite dijete da jede ako nije gladno i ne podmićujte ga, kaže nutricionistica Darija Vranešić Bender, kako ne bi vrijeme obroka povezalo s frustracijom. Poslužite male porcije i neka samo traži još.
Hranu poslužujte u isto vrijeme svaki dan. Nutricionistica savjetuje uz obrok i male količine voćnoga soka ili mlijeka, a između obroka ponudite običnu vodu. Strpljivo uvodite nove namirnice.
Tjedno uvodite po dvije nove namirnice i zaboravite mlijeko