Osluškujte tijelo

Treba li piti 8 čaša vode dnevno? Evo što je uistinu ispravno

Foto: Thinkstock
Treba li piti 8 čaša vode dnevno? Evo što je uistinu ispravno
22.02.2018.
u 20:15
Potrebno je raditi ono što vaš organizam traži - pijte vodu kad ste žedni, a ne po utvrđenom rasporedu, kaže Michael Farrell, glavni autor studije
Pogledaj originalni članak

Za one kojima je muka popiti preporučenih osam čaša vode dnevno, znanstvenici imaju dobru vijest - ne vrijedi isto pravilo za sve.

Po stručnjacima je 'osluškivanje' vlastita organizma najbolji način da se utvrdi kada nam je dosta vode.

To zvuči dosta neodređeno, ali znanstvenici s australskog sveučilišta Monash utvrdili su da je ljudima, u trenutku kad je organizmu tekućine dosta, vodu teško gutati.

Dakle, 'osluškujte' vlastito grlo.

"Potrebno je raditi ono što vaš organizam traži - pijte vodu kad ste žedni, a ne po utvrđenom rasporedu", kaže Michael Farrell, glavni autor studije objavljene u časopisu  Proceedings of the National Academy of Sciences.

Farrell i njegovi kolege zatražili su od 20 sudionika istraživanja da piju vodu u dvije situacije, nakon naporna vježbanja, kad su bili žedni i poslije, kad su vodu morali piti 'na silu'.

U drugom su slučaju morali uložiti triput više napora da popiju zadanu količinu vode - što je bio jasan znak da tijelo regulira pretjeranu konzumaciju na način da je fizički otežava.  

Odnosno, objašnjava Farrell, refleks gutanja postaje sputan nakon što je popijena dovoljna količina vode.

Dakle, kad je posrijedi mit o osam čaša vode na dan, dobra je ideja ostati hidriran, ali pritom treba slušati vlastito tijelo.

Treba istaknuti i da previše vode može biti pogubno. Prekomjeran unos tekućine može dovesti do hiponatremije, odnosno oticanja stanica tijela, što posljedično dovodi do grčeva, mučnine, povraćanja, gubitka svijesti, a u ekstremnim slučajevima i do smrti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar Ironman0105
Ironman0105
02:42 23.02.2018.

Dakle istrazivanje i misljenje docenta s katedre za medicinsko snimanje i radijaciju bitnije je od misljenja specijalista urologa po ovom pitanju???

DU
Deleted user
22:30 22.02.2018.

svako je danas naucnik , a vidim i novinarcici sire istinu . Ustvari samo jedno je izostavio taj znastvenik , i jedno najvaznije , a to je da stariji osobe nemaju osjecaj kad su zedne , i kad je njihovom organizmu je portrebno vode . sa godinama to culo oslabi!

HL
HV_LAKI102
22:31 22.02.2018.

Bio zedan ili ne zimi bi covjek trebao popiti ca.1 do 1.5 litar vode po mogucnosti negazirane,a ljeti ca. 1,5 do 3 litre vode i tako svaki dan da bi mu bubrezi funkcionirali besprjekorno.Nemora to biti samo voda,tu su dobro dosli na meni i cajevi,pivo,vino,sokovi,juhe itd.vazno je samo da se unesu dovoljne kolicine tekucine da nebi doslo do susenja bubrega i na kraju prestanka njihove funkcije.Spas od brze smrti je hemodijaliza koja moze produziti zivot par godina,ali to vise nije zivot,to su vam muke isusove i vecina pacijenata zazali sto se i rodila.Da vam se ovo nebi desilo natjerajte sebe sami da pijete vodu i kad vam se nepije,a ova teorija da se pije samo kad si zedan veliki je rizik i ja je neprimjenjujem vec 30 godina i bogu hvala za sada nije lose,nemogu se pozaliti, a imam i ljepih godina.Genetika nema veze sa bolestima bubrega,tu vrjedi pravilo;pijes ili nepijes vodu,izuzetaka sigurno ima,ali je to zanemarivo.ZHS!!