Iako sigurno ima i onih koji jutro započinju sa svježe cijeđenim sokom naranče, toplim mlijekom ili običnom vodom, većina ljudi ujutro prvo popije šalicu kave ili čaja. No znate li koji je od dva popularna kofeinska napitka zdraviji?
Čaj i kava najviše se razlikuju po količini kofeina. Udio kofeina drugačiji je u raznim čajevima i kavama, a osim o vrsti, ovisi i o vremenu i načinu pripreme.
Tako prema američkom Ministarstvu poljoprivrede npr. crna kava iz aparata po jednoj šalici ima više kofeina (oko 96 mg) nego kava s mlijekom ili 'latte' (86 mg), dok crni čaj (48 mg) ima skoro duplo manje kofeina od crne kave i skoro duplo više od zelenog čaja (28 mg).
Isto tako, većina kofeinskih napitaka sadrži više kofeina od čaja; čak i neka bezalkoholna pića.
Zdravstveni benefiti čaja i kave
- Kava je odličan izvor antioksidativnih polifenola, koji podržavaju kognitivne funkcije i mogu smanjiti rizik od gubitka pamćenja - kaže nutricionistkinja i savjetnica funkcionalne prehrane, dr. Uma Naidoo.
Neizbježna destinacija za hedoniste
Uz antioksidante, poput npr. protuupalnog spoja klorogenske kiseline, kava ima pozitivne zdravstvene učinke na mozak i jetru, a dobra je i za dijabetes i za metabolički sindrom koji se očituje u nakupljanju masnog tkiva u području trbuha, visokoj razini kolesterola i povišenom krvnom tlaku. Istraživanje pokazuje i da žene koje svakodnevno piju dvije do tri šalice kave imaju manje tjelesne masti od onih koje ne piju kavu.
Čaj također ima brojne zdravstvene prednosti, od smirivanja mučnine i glavobolje, pa do ublažavanja probavnih tegoba. Slično kao kava, i čaj ima protuupalna svojstva, antioksidanse od kojih se neki povezuju i sa zdravljem kardiovaskularnog sustava.
Ukratko, i kava i čaj imaju zdravstvene prednosti, te podržavaju rad mozga, srca i metabolizma. Čaj ima jača umirujuća svojstva od kave.
Negativna strana kofeina
Iako je kofein u umjerenim količinama zdrav i povećava budnost i sportske performanse, previše kofeina može dovesti do neželjenih nuspojava, pa je dobro znati da preporučeni dnevni unos za zdravu odraslu osobu iznosi maksimalno 400 mg (oko četiri šalice) kofeinskog napitka. Naime pretjerivanje s kofeinom može dovesti do tremora, tjeskobe, povišenog krvnog tlaka, dehidracije, nesanice i glavobolje, a pokušaj odvikavanja često uzrokuje simptom ustezanja.
- Unos kave i čaja najbolje je uravnotežiti s dovoljnim unosom vode; jer u suprotnom dolazi do dehidracije - rekao je r dr. Bindiya Gandhi za Mind Body Green.
Zbog većeg udjela kofeina u kavi, trudnicama i onima koji pokušavaju smanjiti njegov unos radije se preporučuje čaj, a najbolji bi izbor bio biljni čaj koji uopće ne sadrži taj stimulans.
Horoskop za 2021.: Lavovi će morati staviti svoje partnere na prvo mjesto
Veliki problem imaju oni koji vole kavu, a imaju želu čanih problema.Kava uzrokuje kiselinu, a ako čovjek već ima gastritis, ili GERB..već uznapredovalu bolest nagrizene sluznice želudca,ždrijela i grla....onda se kava ne smije piti nikako....a kako ne piti kavu nikako?