Iako znanstvenici odavno vjeruju kako šanse za dobivanje malignih bolesti ovise o genima i stilu života svakog pojedinca, čini se da na to hoćemo li ili ne oboljeti od neke zloćudne bolesti ovisi o tome kakav su život vodile naše majke prije začeća, ustvrdio je nutricionist, profesor Rocardo Uauy, na koneferenciji World Cancer Research Fund.
Vjeruje se i kako faktori poput poticanja pretilosti, odnosno nemar po tom pitanju, u djece može itekako povećati rizik od dobivanja neke maligne bolesti.
- Za neke ljude rizik od razvoja raka počinje i prije njihova začeća. Faktori rizika već se stvaraju u majčinim jajašcima prije nego što je dijete začeto, objasnio je Uauy za časopis The Observer i dodao kako je činjenica da je rak genetska bolest, no da se šanse za njegovu pojavu povećavaju ovisno o okolišu u kojem živimo.
- Je li vaša majka pušila? Kakvu je vodu pila? Je li bila izložena toksinima koji se mogu naći u okolišu te ih prenijela na dijete preko mlijeka? - sve su to pitanja o kojima treba razmišljati, zaključio je profesor Uauy, savjetnik Ujedinjenih naroda i Svjetske zdravstvene organizacije.
Njegova je preporuka roditeljima da dijete ne izlažu različitim kemikalijama te da vode brigu o adekvatnoj prehrani.