Taj okus...

Otkriveno zašto smo ovisni o siru

Foto: Shutterstock
Sir
Foto: Shutterstock
Sir
Foto: Shutterstock
Sir
Foto: screenshot/facebook
Sir
21.11.2016.
u 13:20
Sir, poput ostalih mliječnih proizvoda, sadrži kazein u velikim količinama. Kad stigne do probavnog trakta, ispušta opijate koji se zovu kazomorfini, a oni djeluju na receptore dopamina i stvaraju ovisnost
Pogledaj originalni članak

Američki znanstvenici pokušali su objasniti zašto smo o nekim namirnicama više ovisni nego o drugima. Njihova je studija pokazala da, primjerice, konzumacija sira aktivira isti dio mozga kao teške droge zbog istoga kemijskog sastojka sadržanog u siru i u drogama koje izazivaju ovisnost, a zove se kazein (casein).

U istraživanju su koristili Ljestvicu ovisnosti o hrani Sveučilišta Yale, čija je svrha izmjeriti u kojoj je mjeri osoba ovisna o određenoj vrsti hrane te su ustanovili da posebno jaku ovisnost izaziva konzumacija sira jer ta namirnica sadrži protein kazein iz mlijeka.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Naziv kazein potiče od latinske riječi ''caseus'' što znači sir. Riječ je o supstanciji čijim se zgrušavanjem omogućuje proizvodnja sira te predstavlja njegov temeljni protein. To je sporo razgradiva bjelančevina koja je korisna i igra veliku ulogu u prevenciji propadanja mišića.

Znanstvenici su objasnili da se ova kemijska supstancija veže na opioidne receptore u mozgu, koji se uglavnom nalaze u središnjem živčanom sustavu i u probavnom sustavu, a oni se povezuju s ovisnošću. Ustanovili su i da se prerađena hrana češće povezuje s ovisničkim ponašanjem, s obzirom na to da je najteže odreći se namirnica koje sadrže puno masnoća, a među njima prednjači sir.

U prvom dijelu istraživanja sudjelovalo je 120 studenata koji su morali odabrati jednu od 35 namirnica različite nutritivne vrijednosti, a u drugome 384 osobe kojima su prikazane iste namirnice poredane prema prehrambenoj vrijednosti.

Znanstvenici su ustanovili da je hrana koja je sadržavala puno masnih tvari bila povezana s problematičnom prehranom bez obzira na to jesu li sudionici istraživanja bili ovisni o hrani. "Hrana bogatija mastima predstavljala je jednak problem svim sudionicima studije, bez obzira na to jesu li bili podložni simptomu ovisnosti o hrani", objasnila je jedna od autorica studije, Erica Schulte.

Sir, poput ostalih mliječnih proizvoda sadrži kazein u velikim količinama. Kad stigne do probavnog trakta, ispušta opijate koji se zovu kazomorfini, a oni "uistinu djeluju na receptore dopamina i stvaraju ovisnost”, potvrdila je prehrambena stručnjakinja Cameron Welles za Tech Times. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Public Library of Science One.

>> Ovo je doručak za kojim su 'poludjeli' milijuni ljudi. Pogledajte zašto je ovo jelo takav hit

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar DŠ.....
DŠ.....
14:48 21.11.2016.

Ovo su manje-više besmislice. Svi su sirevi začinjeni preko mjere i to stvara ovisnost. Svježi sir nije slan, ali ga ljudi uglavnom konzumiraju s lukom i tako preko toga začina popravljaju dojam. Inače, sir je, baš kao i ostali mliječni proizvodi, suvišan u ljudskoj prehrani. Može ga se jesti povremeno, ali redovita konzumacija donosi mnogo više štete nego koristi.