Ostao vam je komad kruha, sira ili neke druge namirnice neiskorištene na vrijeme? I onda se naknadno sjetite da biste baš to mogli "zgotoviti", ali na siru ili kruhu ima plijesni.
Vjerojatno ste bar jednom uzeli nož i odstranili taj komad pljesnive namirnice i ostatak pojeli? No, je li to zaista dobra ideja?
Znanstvenici smatraju da to nije dobra ideja i da cijelu takvu namirnicu, na kojoj se pojavila plijesan, treba baciti!
Niste odstranili svu plijesan s namirnice, samo onu oku vidljivu, poručuju.
Riječ je o sporama koje plijesni daju boju, najčešće zelenu, a ono što se nalazi u ostatku opasno je, a oku potpuno nevidljivo.
„Iako je većina plijesni bezopasna, postoje i one koje su izrazito štetne“, tvrdi Nadine Shaw, iz američkog Department of Agriculture, objavljuje Healthy and Natural Life.
Ukoliko plijesan sadrži mikotoksine, velika je vjerojatnost da će oni izazvati alergijske reakcije i probleme s disanjem, a njih u najvećoj mjeri možemo naći u orašastim plodovima, jabukama, celeru i u žitaricama.
Stoga, ukoliko ste do sada prakticirali pojesti ostatak hrane s koje ste prvotno skinuli plijesan, možda je pravo vrijeme da to prestanete činiti.
>>Koliko puta možete koristiti isti ručnik prije nego što ga bacite na pranje? Evo odgovora
"Odjela za agrikulturu"? što bi to trebalo biti? Debilni članci prevedeni google translatorom. U SAD-u Department of ... znači Ministarstvo..., Secretary of ... znači ministar.