oprez!

Zbog ovoga vam više neće pasti na pamet držati mobitel u džepu

Foto: Getty Images
Mobitel
Foto: Getty Images
Mobitel
Foto: Getty Images
Mobitel
11.05.2019.
u 07:00
Sve uređaje s litij-ionskim baterijama treba držati podalje od radijatora i drugih izvora topline.
Pogledaj originalni članak

Mobitel vam je "stalno u rukama", a imati "punu bateriju" na svom pametnom telefonu cijeli dan bez punjenja čini vam se kao nedosanjani san? 

Vlasnici pametnih telefona trebali bi dvaput razmisliti prije nego što svoj uređaj stave u džep, tvrdi njemačka udruga potrošača. To je zato što su litij-ionske baterije kakve se nalaze u većini pametnih telefona osjetljive na toplinu. 

Sve što je više od 35 stupnjeva, a tjelesna temperatura to jest, može znatno skratiti njihov vijek trajanja. Pametni telefoni se, naime, hlade cirkulacijom zraka. Slično vrijedi i za prijenosna računala, koja se mogu pregrijati bez dovoda hladnog zraka u kućište.

Zato laptope baš i nije pametno koristiti držeći ih u krilu. K tomu, sve uređaje s litij-ionskim baterijama treba držati podalje od radijatora i drugih izvora topline.

Prije četiri godine pisali smo o Wendy Holt, 51- godišnjakinji koja je htjela upozoriti javnost da držanje pametnog telefona u blizini tijela može itekako naštetiti zdravlju. Ona je cijelo desetljeće držala svoj mobitel u grudnjaku jer joj je tako bio nadohvat ruke. Iako se riješila navike da mobitel nosi tako blizu svog tijela, dijagnosticiran joj je rak pluća i limfnih čvorova.Tvrdila je da je ova dijagnoza upravo posljedica toga što je svoj mobitel držala tako blizu tijela dulje vremena. 

Pogledajte i video Simptomi koji će vam otkriti imate li problema sa srcem

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

ZN
znam
08:37 11.05.2019.

Mobitel se ne preporuca nositi u dzepu je utjece na broj i mobilnost spermija kod muskaraca (smanjenje do 30%). Oni koji vole kopati po temi mikrovalne radijacije mogu naci tekstove da su u UK sirotistima koristili mikrovalnu radijaciju za steriliziranje sticenika. Situacija sa djevojkama koje drze mobitel u dzepu moze izazvati trajnije posljedice nego kod muskaraca zbog fiziologije i zbog toga broj jajasaca definiran. Kada je jajasce osteceno drugo se ne moze formirati da ga zamjeni. Kod muskaraca (ako prestane nositi mobitel u dzepu) nakon 3 mjeseca broj spermija ide na normalu.

UJ
ujo41
13:41 11.05.2019.

ok od danas ga nosim na kolicima 10 metara iza sebe i vučem ga - polako

PA
pajser
23:31 11.05.2019.

hahahaha.....ako nemaš o čemu pisati, onda ne piši ništa, a ne ove glupe tekstove.