Jeste li znali?

Znamo da ne treba puno jesti prije spavanja, ali liječnici kažu da ne bi trebalo ni piti, evo zašto

Foto: unsplash.com
Znamo da ne treba puno jesti prije spavanja, ali liječnici kažu da ne bi trebalo ni piti, evo zašto
26.01.2022.
u 07:00
– Zadnji gutljaj vode u danu trebalo bi popiti tri do četiri sata prije spavanja – kaže urologinja dr. Simma-Chiang.
Pogledaj originalni članak

Iako mnogi imaju naviku pijenja prije spavanja ili čak držanja čaše vode uz krevet za slučaj da ožedne, stručnjaci kažu da to nije dobra ideja te da, baš kao i dehidracija, i previše tekućine može utjecati na kvalitetu sna. 

Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?

Foto: Twitter
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

– Pijenje neposredno prije spavanja ima smisla samo ako su vam usta presuha ili je pak jako vruće pa se trebate rashladiti – rekla je psihologinja i bihevioralna liječnica za spavanje dr. Shelby Harris i dodala da zbog česte potrebe za mokrenjem samo ometa san.

Koliko je tekućine dovoljno i kada?

– Neki tijekom dana piju manje, neki više, pa je teško reći koliko je tekućine prije spavanja svima dovoljno, no svakako je bolje dobro se hidrirati tijekom dana nego previše piti navečer kako biste izbjegli noćne odlaske u WC koji mnogima remete san – kaže Harris

Studija iz 2019. godine pokazala je tako da su jednako loše i kratko spavali oni koji su bili na granici dehidracije kao i oni koji su pili puno navečer prije spavanja, a urologinja Vannita Simma-Chiang čak kaže da je najbolje ništa ne piti nakon 19 sati; naravno uz pretpostavku da se dovoljno pije tijekom cijelog dana. 

S razlogom, kaže ona, organizam noću izlučuje manje urina i povećava se sposobnost mjehura da ga zadrži; tako da možemo neometano odspavati šest do osam sati, no to neće pomoći ako se mjehur navečer preoptereti s previše tekućine.

Foto: Shutterstock

– Isto tako, po noći se zbog mokrenja češće bude oni koji već loše spavaju, na primjer zbog stresa – kaže liječnica za spavanje te osim unosa vode savjetuje smanjenje unosa alkohola i kave.

– Zadnji gutljaj vode u danu trebao bi biti tri do četiri sata prije spavanja, osim, naravno, ako trebate popiti neki lijek – kaže Simma-Chiang, a i tada savjetuje da se ograničite na dva i pol decilitra.

– Za lijek ne trebate više od nekoliko gutljaja – rekla je i ponovila da je ipak najvažnije tijekom dana piti dovoljno vode; od dvije i pol do četiri litre; ovisno o spolu, težini, prehrani itd...  

– Ako ste loše spavali, dan započnite s velikom čašom vode s limunom – napominje Harris za Mind Body Green, dodavši da ona tako uvijek uz sebe ima bocu vode s kriškom limuna kamo god išla.

Znanstvenici treniraju krave na toalet: Tako će smanjiti onečišćenje voda i emisiju stakleničkih plinova.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar kastanjer2
kastanjer2
17:59 26.01.2022.

Četiri litre vode dnevno? Ima li igdje normalnih doktora?

MO
montello
14:09 26.01.2022.

Uvijek ozednim tako da ne mogu da ne popij.vodu ili caj sat prije spavanja