računalno

Znanstvenici smislili kako pacijentima utišati 'glasove u glavi'

Foto: Thinkstock
Znanstvenici smislili kako pacijentima utišati 'glasove u glavi'
29.11.2017.
u 15:55
Istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Lancet Psychiatry je obuhvatilo 150 pacijenata u Velikoj Britaniji koji su patili od shizofrenije oko 20 godina te su imali uznemirujuće i stalne slušne halucinacije više od godinu dana.
Pogledaj originalni članak

Znanstvenici su u novom istraživanju odlučili pokušati "utišati glasove u glavi" pacijentima koji pate od slušnih halucinacija.

Suočili su ih s računalnim avatarom koji predstavlja glasove koje osoba čuje u glavi, a istraživanje je pokazalo kako su nakon 12 tjedana avatari bili učinkovitiji u smanjivanju slušnih halucinacija, tj. glasova u glavi.

Terapija avatarima se odvijala u trajanju od po 50 minuta jednom u tjednu i tako tijekom šest tjedana. Prije samog početka liječenja su pacijenti u suradnji s terapeutima izradili avatara, tj. računalnu simulaciju glasa kojeg su najviše htjeli utišati. Prilikom izrade avatara se također uzelo u obzir i ono što je glas govorio, kako je pritom zvučao i kako bi mogao izgledati.

Istraživanje je obuhvatilo 150 pacijenata u Velikoj Britaniji koji su patili od shizofrenije oko 20 godina te su imali uznemirujuće i stalne slušne halucinacije više od godinu dana, a rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Lancet Psychiatry

"Rezultati daju „prve dokaze kako terapija avatarima brzo popravlja problem slušnih halucinacija. Čini se kako poboljšanja traju i do šest mjeseci za te pacijente. No potrebno je dodatno ispitivanje da bi se utvrdio najbolji put u liječenju i kako bi se pokazala učinkovitost liječenja u drugim okolnostima“, zaključio je Tom Craig, profesor i jedan od autora studije. 

Ako i naredna istraživanja pokažu slične rezultate, stručnjaci tvrde kako bi terapija avatarima mogla drastično izmijeniti pristup milijunima pacijenata koji širom svijeta pate od psihoza. 

Pogledajte i galeriju koji su simptomi raka usta koje oboljeli rijetko prepoznaju na vrijeme...

Foto: Thinkstock
Zubar
Foto: Shutterstock
Usta
Foto: Thinkstock
Jezik
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
zubi
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Pušenje
Foto: Thinkstock
zubi
Foto: pixabay
Bolni zubi
zubi
Foto: Thinkstock
Pušenje
Foto: Thinkstock
Pranje zuba

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.