može spasiti život

Imate li ove crne tabletice u svojoj kućnoj ljekarni? Trebali biste...

Aktivni ugljen
Foto: Thinkstock
20.11.2017.
u 08:26

Mnogima će biti prvi izbor kada nastupi proljev, vezat će na sebe toksine unesene konzumacijom, spriječiti njihovo širenje i pomoći da se brže eliminiraju iz organizma. Kod proljeva se ne savjetuje koristiti duže od četiri dana, a za detoksikaciju je potrebno sedam dana.

Aktivni ugljen trebali bi svi imati u svojoj kućnoj ljekarni jer može spasiti život.

Svojstva aktivnog i običnog ugljena gotovo su identična. Aktivni ugljen upotrebljava se isključivo za medicinsku primjenu. Kemijski se veže na druge tvari u svojoj površini pa se koristi za apsorpciju toksina, atoma i iona. Aktivni medicinski ugljen ima niz pora, odnosno prilično je šuplje građe, a te pore pomažu u hvatanju toksina, odnosno sprečavanju njihove apsorpcije i širenja po organizmu. Vrlo je učinkovit ako se uzme unutar prvog sata nakon uzimanja toksina, no nemojte misliti da djeluje na sve toksine...

Kod trovanja alkoholom, cijanidom i metalima željeza i litija, kiselina koje brzo uništavaju unutarnje tkivo, aktivni ugljen neće biti učinkovit...

Ali može nekome spasiti život kod, primjerice, ugriza zmije, uboda crne udovice, zaraženih komaraca i sl...

Mnogima će biti prvi izbor kada nastupi proljev, vezat će na sebe toksine unesene konzumacijom, spriječiti njihovo širenje i pomoći da se brže eliminiraju iz organizma. Kod proljeva se ne savjetuje koristiti ga dulje od četiri dana, a za detoksikaciju je potrebno sedam dana. Nije ga preporučljivo uzimati dulje vrijeme jer prianja uz sluznicu probavnog sustava i veže vodu. Kada se primjenjuje u kraćem razdoblju potpuno je siguran i neškodljiv, a može se koristiti i kod djece.

Ugljen za ljepotu

Uz ovu, jedna od poznatijih upotreba aktivnog medicinskog ugljena je izbjeljivanje zubi. Stavite ga malo na četkicu za zube, dobro istrljajte zube i isperite dok voda ne bude "čista". Ovo možete ponavljati dva do tri puta tjedno. 

Posebna se pozornost savjetuje onim osobama koje uzimaju svakodnevnu terapiju. Trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom kako ne bi došlo do smanjivanja ili pojačavanja djelovanja terapije. Uz to, ako osjetite nuspojave poput povraćanja i proljeva, prestanite ga uzimati te se tada posavjetujte s liječnikom.  

Pogledajte i video Koliko često Hrvati peru zube, a koliko Hrvatice troše na uljepšavanje...

Komentara 1

AU
austrougarskigeneral
10:25 20.11.2017.

e sad da li je ovo istina?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije