Novi britanski kralj Charles III. osim krune naslijedio je i palače i rezidencije razasute diljem Ujedinjenog Kraljevstva, ali pripadaju mu i povijesna zdanja u rumunjskoj Transilvaniji, domovini ozloglašenog Drakule.
Nakon smrti majke, kraljice Elizabete II., Charles će njezine službene i privatne rezidencije učiniti svojima te će neka imanja i palače morati napustiti i ustupiti ih svom starijem sinu i nasljedniku.
Clarence House u Londonu bila je službena prinčeva adresa od 2003., ali novi će kralj sada preseliti 400 metara dalje, u Buckinghamsku palaču, službenu londonsku rezidenciju britanskog vladara i administrativno sjedište monarhije.
Preuzet će također dvorac Windsor, palaču Holyroodhouse, službenu rezidenciju monarha u Škotskoj, te dvorac Hillsborough, službenu rezidenciju u Sjevernoj Irskoj. Charles nasljeđuje dvorac Balmoral u Škotskoj, gdje kraljevska obitelj provodi ljetne mjesece, te Sandrigham, u grofoviji Norfolk na istoku Engleske, gdje je kraljica običavala boraviti za Božić. Iako oklijeva preseliti u Buckinghamsku palaču, Charles će to učiniti i odreći se svog prijašnjeg života i svog toplog doma. U Clarence House se uselio 2003. nakon smrti svoje bake, "Kraljice Majke". Njegov odlazak značit će i "neizbježan" otkaz osoblju te rezidencije.
Njegov nasljednik, sin William sa suprugom Kate seli se u Windsor, gdje će njihovo troje djece imati više slobode i prostora nego u Londonu. Do sada su živjeli u palači Kensington.
Charles će nesumnjivo najviše patiti za svojom ladanjskom kućom Highgrove na jugoistoku Engleske, koju je dobio 1980. To zdanje je, međutim, u vlasništvu vojvodstva Cornwall, koje ga ustupa princu od Walesa, a to je sada William. Charlesu je ta kuća u Gloucestershireu, izgrađena 1798. u neoklasičnom georgijanskom stilu, bila utočište. Potpuno je preuređena u skladu s njegovim ekološkim zahtjevima. Naveliko su poznati njegovi vrtovi koje godišnje posjeti oko 30.000 ljudi. "Bit će jako tužno napustiti Highgrove", rekao je BBC-u 2010. "Gotovo sve ovdje mojih je ruku djelo. Svako stablo ima neko značenje".
Vojvodstvo od Cornwalla za tadašnjeg princa kupilo je 2006. imanje Llwynywermod, na jugu Walesa, koje je također preuređeno u skladu s njegove ekološkim ciljevima. Od svoje bake je Charles naslijedio i Birkhall, imanje kod Balmorala, gdje se skrasio sa suprugom Camillom tijekom prvog vala pandemije covida-19.
Pošto je daleki potomak vlaškog kneza Vlada III. Drakule (Vlada Tepeša), Charles III. u Transilvaniji je 2006. o vlastitom trošku kupio zdanja iz 18. stoljeća i pretvorio ih u luksuzne pansione u skladu s održivim razvojem.
Kralj je preuzeo financijski rizik kad je vodio konzorcij koji je 2007. kupio Dumfries House u Škotskoj, raskošno imanje iz sredine 18. stoljeća. Ideja je bila pretvoriti ga u muzej koji bi se financijski sam izdržavao i potaknuo lokalnu ekonomiju. Ondje je i proveo svoju posljednju noć kao princ.
Prijenos krunidbe kalja Charlesa III u subotu od 12 sati pratite uživo na portalu, Facebooku i YouTube kanalu Večernjeg lista.
On je kralj Karlo. Svi civilizirani europski narodi monarhe nazivaju imenima iz svog jezika. Osim Srba, Bugara i redakcija medija u Hrvatskoj. Pitam se zašto.