VELIKA OBLJETNICA

Legendarna radijska emisija Pomorska večer slavi 70. rođendan

Foto: HRT
Pomorska večer
Foto: Nel Pavletić/Pixsell
pomorci
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
pomorci,rijeka
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Pomorci
09.10.2022.
u 14:49
Riječ je o specijaliziranoj radijskoj emisiji o moru, pomorcima i brodovima, koja se može slušati ponedjeljkom od 20 sati do ponoći. Emisija je prije pet godina osvojila Večernjakovu ružu u kategoriji Najbolja radijska emisija
Pogledaj originalni članak

Jedna od najdugovječnijih emisija Hrvatskoga radija - Pomorska večer, koju mnogi smatraju kultnom emisijom hrvatskoga etera, u srpnju je napunila 70 godina neprekinutog emitiranja, no s proslavom rođendana pričekalo se do listopada. U Zadru će, 10. listopada, biti održana svečana slavljenička emisija. Emitirat će se s broda uz video prijenos na društvenim mrežama, piše hrt.hr.

Riječ je o specijaliziranoj radijskoj emisiji o moru, pomorcima i brodovima, koja se može slušati ponedjeljkom od 20 sati do ponoći. Emisija je prije pet godina osvojila Večernjakovu ružu u kategoriji "Najbolja radijska emisija".

Legendarna emisija prvi je put emitirana pod naslovom Emisija za pomorce Radija Zagreb (08.07.1952.), a njezin je pokretač i dugogodišnji urednik bio Branko Knezoci, koji je želio pomoći našim pomorcima u održavanju veze s obiteljima. Sve je počelo kada je Knezoci snimao reportaže na Bliskom istoku.

- Ja sam se na tom putovanju upoznao s mornarima. I možete zamisliti kada brod pristane u luku i dođe njihov opskrbljivač i donese poštu. I onda neki dobiju pismo, a druga polovica ništa. I onda vidite razočaranost kod tih mornara koji nisu dobili pismo i vijesti od svoje kuće. Meni je tada sinula ideja ne bi li radio mogao povezati te ljude s njihovim obiteljima. Zamisao je bila da oni pišu radiju, a mi čitamo te njihove pozdrave.

I tako je sve počelo, prisjetio se prije više od 25 godina u našem programu Knezoci. Unatoč početnoj skepsi nadređenih nakon četiri-pet emisija pokazalo se da je emisija polučila nevjerojatan uspjeh.

Bili smo doslovno bombardirani pismima moranara koje su slali iz svih luka svijeta. Slale su i njihove obitelji, tako da nismo mogli sve ni pročitati u jednoj emisiji, prisjetio se Knezoci.

Emisija se na početku emitirala od 18:30, a ljeti od 20 i trajala je sat vremena. Emisiju je kasnije preuzeo Zvonimir Bukovina i trajanje produžio na dva sata. Promijenio je i ime emisije u Pomorsku večer koja se i danas tako zove. Dvadeset godina emisiju su vodili legendarni spikeri Radio Zagreba Valika Šverer i Ljubo Jelčić.

Sedamdesetih godina prošloga stoljeća Pomorska večer počela se emitirati iz regionalnih centara - Radio Dubrovnika, Splita, Zadra, Rijeke i Pule. Početkom devedesetih emitiranje je produljeno na četiri sata. Pomorska večer emitirala se bez prekida i tijekom Domovinskoga rata, iako u otežanim uvjetima. Jedno kratko vrijeme "dubrovačku" smjenu radili su kolege s Radio Rijeke, jer je tijekom bombardiranja bio oštećen odašiljač na Srđu.

Pomorska večer jednako je slušana u priobalju, kao i u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a zahvaljujući suvremenim tehnologijama prisutna je i u domovima naših iseljenika.

VIDEO: Angelina Jolie podnijela tužbu protiv Pitta, optužila ga za zlostavljanje 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TO
Torcida80
15:54 09.10.2022.

Čestitke ekipi Pomorske večeri , za nas pomorce jako draga radio emisija