FILE PHOTO: Saudi Pro League - Al Nassr v Al Ahli
Euro 2024 - Semi Final - Netherlands v England
u 14:57
Odlučili smo donijeti popis najupečatljivijih postignuća koja možda nikada neće biti srušena.

U svijetu nogometa, sporta koji neprestano piše nova poglavlja povijesti, postoje rekordi koji su gotovo nemogući za nadmašiti. Odlučili smo stoga donijeti popis najupečatljivijih postignuća koja možda nikada neće biti srušena.

1. Lionel Messi  8 Zlatnih lopti i 6 Zlatnih kopački

Lionel Messi je nogometaš koji je redefinirao pojam individualne dominacije. Osvojiti osam Zlatnih lopti (Ballon d'Or) i šest Zlatnih kopački (nagrada za najboljeg strijelca u Europi) možda se nikad više neće ponoviti, što Messija čini neosporivom legendom sporta.

Za usporedbu, sjajni Portugalac Cristiano Ronaldo ima "tek" pet Zlatnih lopti i s obzirom na to da je ušao u 40. godinu, nemoguće je zamisliti da bi do kraja karijere mogao stići Messija. Što se tiče Zlatnih kopački, i tu je Messiju najbliža pratilja Ronaldo, koji je osvojio njih četiri, prije nego što je prešao u saudijski klub Al Nassr.

2. Lionel Messi  91 gol u kalendarskoj godini

Messijev nevjerojatan rekord iz 2012. godine, kada je zabio 91 gol u jednoj kalendarskoj godini, i dalje je nepobjediva brojka. Tada 25-godišnji Messi zabio je, igrajući za Barcelonu i argentinsku reprezentaciju, nevjerojatan 91 gol, čime je srušio prethodni rekord Gerda Mullera, koji je 1972. zabio 85 golova u dresu Bayern Munchena i Njemačke. Spomenimo i da je Messi 91 gol zabio u 69 službenih utakmica, odnosno 79 u 60 nastupa za Barcelonu i 12 u devet nastupa za Argentinu.

3. Pelé – 3 titule svjetskog prvaka

Brazilska legenda Pelé ostaje jedini igrač koji je osvojio tri naslova (1958., 1962. i 1970.) svjetskog prvaka. Prvi je osvojio na Svjetskom prvenstvu 1958. u Švedskoj kao 17-godišnjak. Slavio je i četiri godine kasnije u Čileu, iako je propustio finale zbog ozljede. Nakon što nisu uspjeli pobijediti 1966., Pele i Brazil otplesali su posljednji valcer u Meksiku 1970., kada su u finalu porazili Italiju s 4-1.

VEZANI ČLANCI:

4. Cristiano Ronaldo – 50+ golova u 6 uzastopnih sezona

Cristiano Ronaldo je tijekom šest uzastopnih sezona zabijao više od 50 golova, što je jedinstven pothvat u svijetu nogometa. Ovaj nevjerojatan podvig ostvario je tijekom svog boravka u Real Madridu, u razdoblju od 2010./11. do 2015./16. Zabijao je Ronaldo, redom po sezonama, 53, 60, 55, 51, 61 i 51 gol.

5. Cristiano Ronaldo – Golovi protiv svakog kluba, uključujući i svoj

Cristiano Ronaldo postavio je jedinstven rekord 2013. godine, kada je zabio protiv svakog kluba s kojim se suočio u La Ligi, uključujući i autogol. Posebno se pamti utakmica protiv Granade, 2. veljače 2013., u kojoj je nesretno postigao autogol, što je rezultiralo porazom Real Madrida od 1:0. Spomenimo i da se Ronaldo u La Ligi, gdje je zabio 311 puta u samo 292 nastupa, susreo s 33 različita kluba, a samo jednom od njih nije uspio zabiti. Riječ je o CD Leganesu, protiv kojega je Portugalac nastupio u studenom 2016. Tada je Real pobijedio 3:0, no na listi strijelaca nije bilo sjajnog napadača.

6. Toni Kroos – 6 Svjetskih klupskih prvenstava s dva kluba

Njemački umirovljeni veznjak Toni Kroos osvojio je nevjerojatnih šest naslova na Svjetskom klupskom prvenstvu, i to s dva različita kluba. Prvi trofej podigao je s Bayern Münchenom 2013. godine, a nakon toga je nastupio u svih pet finala s Real Madridom, odnosno osvajao je naslove i 2014., 2016., 2017., 2018. i 2023. Taj podatak je još nevjerojatniji kada spomenemo da je Kroos nastupio u šest finala i slavio u baš svima.

7. Robert Lewandowski – 5 golova u 9 minuta

Poljski napadač Robert Lewandowski upisao se u povijest kada je 22. rujna 2015. godine kao igrač Bayerna protiv Wolfsburga u Bundesligi postigao pet golova za samo devet minuta, i to ušavši kao zamjena. Sadašnji napadač Barcelone zabio je tri gola u tri minute i 22 sekunde, četiri u pet minuta i 42 sekunde, a peti nakon osam minuta i 59 sekundi – sve se to dogodilo između 51. i 60. minuti. Nijedan igrač – a pogotovo ne zamjena – to nije postigao u dugoj povijesti Bundeslige.

8. Sadio Mané – Najbrži hat-trick u Premier ligi (2 minute i 56 sekundi)

Sadio Mané je 2015. godine zabio najbrži hat-trick u povijesti Premier lige, postigavši tri gola za samo 2 minute i 56 sekundi. Ovim podvigom, ostvarenim u dresu Southamptona, nadmašio je rekord Robbieja Fowlera, koji je 1994. godine postigao tri gola za 4 minute i 32 sekunde u utakmici protiv Arsenala.

9. Ronald Koeman – 250 golova kao branič

Nijedan branič u povijesti nije postigao više pogodaka od Nizozemca Ronalda Koemana, koji je zabio nevjerojatnih 250 golova u 759 utakmica. Igrajući za FC Barcelonu kao središnji branič, uspio je postići izvanrednih 87 golova u 264 La Liga utakmice. Najvažniji njegov gol bio je, bez sumnje, onaj koji je momčadi donio prvi trofej prvaka Europe 1992. godine. Također je bio najbolji strijelac turnira 1993./94. s osam golova u 12 utakmica, ali je njegov tim izgubio u finalu od AC Milana. Koeman je također držao rekord za najviše golova iz slobodnih udaraca za Barcelonu (25) sve dok ga nije nadmašio Lionel Messi.

10. Rogério Ceni – 129 golova kao vratar

Brazilski vratar Rogério Ceni postigao je čak 129 golova tijekom svoje karijere, čime je postao najefikasniji vratar u povijesti. Njegovi golovi dolazili su pretežito iz kaznenih i slobodnih udaraca i sve ih je postigao igrajući u Sao Paulu. Dodajmo da neke statistike kažu da je Ceni zabio čak 131 gol, no Međunarodni institut za nogometnu povijest i statistiku kaže da ih je bilo 129.