alarmantno stanje

Toplinski val u Sredozemnom moru prijeti opstanku ekosustava

Foto: JILL GRALOW/REUTERS
Fijian villagers choose to stay and fight to save their homes from rising sea levels
Foto: NIR ELIAS/REUTERS
Jellyfish seen in large numbers near the coast of the Mediterranean sea by Haifa
30.07.2022.
u 13:39
Topliji zrak zajedno s promjenjivim morskim strujama i stabilnom površinom mora ugrijao je obalne mediteranske vode za nekoliko stupnjeva iznad prosječne temperature koja iznosi između 24 i 26 stupnjeva u ovo doba godine.
Pogledaj originalni članak

Visoke temperature diljem Europe ovaj su mjesec potaknule morski toplinski val u Mediteranu koji bi u narednim tjednima mogao opustošiti ekosustave i dovesti do nestanka niza vrsta, upozoravaju znanstvenici. 

Ekstremna vrućina proteklih tjedana uzrokovala je šumske požare i dovela do tisuća smrti diljem Europe, no visoke temperature ne štete samo životu na kopnu. 

Topliji zrak zajedno s promjenjivim morskim strujama i stabilnom površinom mora ugrijao je obalne mediteranske vode za nekoliko stupnjeva iznad prosječne temperature koja iznosi između 24 i 26 stupnjeva u ovo doba godine. 

More između španjolskih Baleara i talijanske obale je 5 stupnjeva toplije nego u isto vrijeme prošle godine, objavila je u petak španjolska meteorološka agencija AMET, upozorivši da će temperature oko španjolske obale biti za 3 do 4 stupnja više najmanje do sredine kolovoza. 

Vlasti u Cabo de Gati, na jugoistoku zemlje, izvijestile su kako je tamo u ponedjeljak zabilježena najviša temperatura mora u posljednjih deset godina – 28 stupnjeva. 

Morski toplinski valovi, daleko manje istraženi nego oni kopneni, sve su češći zbog klimatskih promjena te stvaraju dodatni pritisak na ekosustave već pogođene pretjeranim izlovom ribe i zagađenjem plastikom. 

Oceanolog Jean-Pierre Gattuso rekao je za Reuters da je temperatura mora u blizini francuskog grada Nice 25. srpnja iznosila 29.2 stupnjeva, što je za 3.5 stupnja više nego istoga dana prošle godine. 

"Ovo je apsolutni rekord od najmanje 1994., a vrlo vjerojatno i prije toga“, kazao je. 

"Oceani i mora su neka vrsta spužve za toplinu“, objašnjava Gattuso. Morski toplinski valovi pogađali su Mediteran i od 2015. do 2019., dovodeći do nestanka morskog života, navodi studija španjolskog Instituta za maritimne znanosti. 

No, upozorava Gattuso, "ovaj put su duži i magnituda im je viša“, najavivši propadanja ekosustava u kolovozu. 

Više zelenih tema pronađite na Rezoluciji Z!

Rezolucija pasica NOVA

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

HO
Homophob
17:03 30.07.2022.

Zalosni su ti tzv. strucnjaci koji promoviraju protiv najprirodnijih pojava evolucije i darvinizma! U prvom redu te "alarmantno visoke" temperature mora su iskljucivo povrsinske! Drugo, nema potrebe strahovati za gubljenjem vrsta jer cak da se temperature silno poremete vrste koje ne podnose toplinu se jednostavno povuku u malo dublje more. Trece, hvala Bogu, vidio sam ekosustave tropskih voda i ako ista mozemo si samo pozeljeti trajno zatopljenje mora jer ce nam to donijeti bogatiji riblji fond!. U toplim morima je kirnja redovito na trznicama ili udicama priobalnih ribica a kada ste ju zadnji puta vidjeli na Jadranu? Mozda nekoliko sretnika podvodnih ribolivaca dvije tri godisnje. Nisam ribic na rijekama i jezerima jer je previse dosadno gledati u plovak satima i nista se ne dogada a iz toplog mora lajbek-ribic kao ja vadi 40 - 50cm ribu svakih 8-10 minuta. To je zabavno i za sat, najduze dva ulovite dnevni limit fine bjele ribe dovoljan za veceru nekolicini prijatelja.