Umjetna inteligencija "Kapetanica Marta" polijeće sa Zemlje i 17 mjeseci kasnije stiže na – Crveni planet. To je samo jedna od vizualno atraktivnih scena dokumentarno-igranog filma “2068.” u produkciji Večernjeg lista koji je pokrenuo veliki multimedijski projekt “2068.: Pogled u budućnost”, a kojim smo pokušali odgovoriti na pitanje kakva nas budućnost čeka za 50 godina. Projekt je, naime, svoj vrhunac doživio večeras u Cinestaru u Branimir centru u Zagrebu na svečanoj promociji knjige “Pogled u budućnost 2068.”, ali i filma.
Znanstvene pretpostavke
Znanstvenici i stručnjaci iz raznih područja – Jan Šnajder, Slaven Letica, Igor Rudan, Aleksandar Battista Ilić, Ivana Nikolić Popović, Davor Ivanković, Boris Jokić, Miroslav Volf, Višeslav Raos te Marijana Grbeša u knjizi i dokumentarno-igranom filmu koji se temelji na futurizmu pokušali su predvidjeti kako će nam životi izgledati za 50 godina.
– Trebalo je mnogo hrabrosti za pokretanje ovog projekta, ali znao sam da smo na dobrom putu kada su svi znanstvenici objeručke prihvatili projekt – rekao je glavni urednik Večernjeg lista i inicijator projekta Dražen Klarić koji je prije prikazivanja filma predstavio knjigu, zajedno s jednom od esejistica, Marijanom Grbešom te izvršnom urednicom knjige Stelom Lechpammer. Redatelj filma je Večernjakov urednik Robert Bubalo kojemu je ovo peti dokumentarni film koji režira.
– Svojevrsnu “kičmu” filma čini desetero hrvatskih znanstvenika ili stručnjaka iz pojedinih područja. Oni predviđaju budućnost svatko u svojem području, no nije riječ o pukim nagađanjima, nego o znanstvenim pretpostavkama. Dakle, svi oni rade reviziju o tome kako je svijet napredovao u proteklih 50 godina i razmatraju što bi se moglo dogoditi u budućnosti – objasnio nam je Bubalo.
U dokumentarnom filmu uz svijetle i mračne prognoze o budućnosti čovječanstva nalaze se zanimljive te zabavne prognoze koje su odlično ilustrirane i igranim scenama, za koje redatelj kaže da nisu duge, ali su vrlo upečatljive, a u njima su sudjelovala i poznata glumačka imena, Marijana Mikulić i Goran Bogdan.
Distopijske scene
– Ima vrlo zabavnih prognoza. Recimo, život bi se mogao toliko produljiti da bismo za ručkom mogli imati više generacija, od tek rođene djece do njihovih šukundjedova i šukunbaka, pa i još starijih generacija. I što se događa – za stolom se nalaze ljudi koji se praktički ne poznaju, oni najstariji još se sjećaju vremena prije mobitela i interneta, a ovi najmlađi rodili su se s ugrađenim implantatima s mobilnom tehnologijom. Zatim imamo predviđanje da će se djeca rađati iz umjetnih maternica, dakle žene više neće biti trudne – otkriva nam redatelj dio zanimljivog sadržaja dokumentarca za koji su se nakon sinoć održane premijere čuli samo pozitivni komentari.
U dokumentarcu su se radile i distopijske i utopijske scene istodobno te je u distopijskim scenama prikazano kako uživa samo jedna mala kasta, a svi su ostali robovi. U utopijskim pak scenama svijet je izjednačen i imamo budućnost kakvu svi priželjkujemo.
Ovakve vucibatine treba skinuti sa grbače naroda. Neka oni traže posao i svoju sreću u EU,tamo jako nedostaju takvi eksperti za pravljenje magle i kakanje po narodu koji ih hrani,