Vlada je, čini se, prelomila oko Ine i uskoro bi mogla uslijediti javna objava da su Mađari, odnosno MOL, slobodni prodati svoj udio u Ini
.– Ne mislimo ništa loše o MOL-u, ali ako žele, neka prodaju svoj udio – kaže nam sugovornik iz samog vrha Vlade napominjući da dio vladajućih političara koji donosi odluke o sudbini hrvatske naftne kompanije razmišlja upravo na ovaj način. Ova informacija ujedno govori kako Vlada, u slučaju da se MOL na kraju ipak odluči riješiti svojih dionica, neće koristiti pravom prvokupa i otkupljivati ih.
Daljnji plan Mađara
Nakon ove vijesti sve više na težini dobivaju nagađanja kako bi se kao novi suvlasnici u Ini mogli pojaviti naftaši iz Rusije, Azerbajdžana ili netko s Arapskog poluotoka. Nagađalo se i da bi MOL svoje dionice mogao prodati nekoj od kompanija iz ovih područja te da bi Vlada novome vlasniku koji bi ušao u Inu na mjesto MOL-a mogla prodati i dio od svog preostalog 49-postotnog udjela u Ini.
No, naš sugovornik iz Vlade kaže da o tome nema ni govora. S jedne strane, Vlada nema novca kako bi iskoristila pravo prvokupa i vratila vlasništvo u Ini, ali s druge strane, proračunski deficit s kojim je suočena ipak nije takav da bi se prodavale dionice koje su ostale u državnom vlasništvu. Bude li javno objavila ovaj svoj stav da MOL slobodno proda svoj udio u hrvatskoj naftnoj kompaniji, Vlada će pritisnuti mađarske partnere u Ini da se također izjasne o tome kakav im je daljnji plan.
Ulaz na europsko tržište
S jedne strane MOL stalno priprema prodaju svojih dionica, a s druge strane pregovara i ponaša se kao da ostaje u kompaniji. I iz nekih ranijih izjava koje su dolazile iz krugova bliskih Vladi moglo se čuti kako Vlada ne bi imala ništa protiv toga da se, umjesto MOL-a, u Ini pojavi neka kompanija koja ima vlastite izvore nafte i koja bi mogla jamčiti razvoj Ine u regionalnog igrača. Takva bi kompanija, smatraju, bila korisna za razvoj Ine, a i Ina bi njoj mogla koristiti kao ulazna vrata na europsko tržište.
Hrvatska mora kupiti dionice od MOLa