Proteklog vikenda održani su završni programi jubilarnog 50. Brodskog kola, najstarije smotre folklora u Hrvatskoj koja je prvi puta u Slavonskom Brodu održana davne 1963.godine. Jedinstvena i izvan okvira Hrvatske prepoznata manifestacija koja kroz nastupe brojnih kulturno-umjetničkih društava, folklornih i pjevačkih skupina te svirača na tradicijskim instrumentima iz Hrvatske, pa i iz inozemstva, njeguje brodsko-posavsku, slavonsku, te uopće hrvatsku tradicijsku kulturnu baštinu i promiče njezine izvorne vrijednosti nezamisliva je bez ljepote gizdavih i prpošnih lipicanaca po čijoj je tradiciji uzgoja Slavonija poznata stoljećima.
Upravo iz tog razloga već dvadeset godina zaredom u sklopu "Brodskog kola" konjogojska udruga "Slavonija" organizira program pod nazivom "Bijelo biserje Slavonije".Program je započeo u nedjelju prije podne svečanim defileom svatovskih zaprega ulicama Slavonskog Broda, a nastavljen je natjecateljskim dijelom u gospodarskom dvorištu Poljoprivredne škole "Matija Antun Reljković" izborom najljepše svatovske zaprege, natjecanjima dvoprega u vožnji preciznosti, te tekličkom jahanju. Najljepšom je proglašena zaprega Zlatka Balena iz Slavonskog Kobaša. U natjecanju dvoprega u vožnji preciznosti najbolji je bio Dragan Mađarević iz Rešetara, a u tekličkom jahanju Kristijan Ivanković iz Slavonskog Broda.
Folklorni dio programa nastavljen je u brodskoj Tvrđavi velikom Smotrom izvornog folklora Brodsko-posavske županije "Šokadijo sve ti je na glasu", a završen je Revijom hrvatskih narodnih nošnji i izborom najljepše Hrvatice u narodnoj nošnji. Anđelina Brko članica KUD-a "Ante Zaninović" iz Kaštel Kambelovca najljepša je Hrvatica u narodnoj nošnji. Prvim pratiljama proglašene su Ivana Kljaić iz Dervente, Marina Marinić iz Gundinaca i Marina Vukadin iz Livna, a drugim pratiljama Monika Subotnik iz Sesveta, Ana Marija Baotić iz Županje i Ivana Svetić iz Šroke Kuće kod Gospicća.
Ovogodišnje jubilarno 50. "Brodsko kolo" svečano je započelo 11. siječnja u Sikerevcima tradicionalnom Smotrom pučkih igrokaza, a organizatori su tijekom jubilarne godine pripremili posebno bogat program.U programima "Brodskog kola" sudjelovalo je više od pet tisuća sudionika u narodnim nošnjama, te brojni izvođači i članovi kulturno-umjetničkih društava iz cijele Hrvatske.