– Unatoč najavi i prvim pokazateljima rekordne turističke sezone, turistički radnici Istre i Kvarnera u sezonu ulaze bez povećanja plaća. Ni 60 posto više noćenja u Istri za uskrsne blagdane ili 80 posto na Kvarneru, ni dobre najave za predsezonu ili pak odlične najave za špicu sezone nisu dovoljno dobar argument da se plaće u turizmu, koje zaostaju 15 posto za prosječnom plaćom u Hrvatskoj, povećaju. Plaće koje su u prosjeku u 2010. iznosile 4700 kuna po svemu sudeći ostat će iste i u 2011., a ako se uzme u obzir da u tom prosjeku udio menadžmenta u nekim tvrtkama iznosi i više od 20 posto, jasno je da prosječni konobar ili kuhar sa 20 godina radnog staža radi za crkavicu od 4000 kuna i manje, a da ne govorimo o zanimanjima nižeg ranga kao što su sobarice i čistačice – kazao je danas u Rijeci Bruno Bulić, predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera. Uputio je i pitanje ministru turizma Damiru Bajsu – pita li poslodavce brinu li se o onima koji su ključ uspjeha u turizmu kad već postoji krilatica: “Čovjek je ključ uspjeha u turizmu”.
SIK će stoga predložiti anketu među radnicima – jesu li spremni, pod uvjetom da se ostvaruju najave bolje turističke sezone u odnosu na prethodnu, u špici sezone javno iskazati svoje nezadovoljstvo štrajkom upozorenja ili javnim prosvjedom. Bulić i predsjednica Odbora za turizam SIK-a Martina Cvitić drže kako su argumenti poslodavaca, prema čijem je stavovima jasno da povećanja plaća neće biti, besmisleni, jer priče o neizvjesnoj turističkoj sezoni ne stoje, pokazao je to i Uskrs, ali i najave za špicu sezone. Cvitić kaže kako su licemjerni i oni koji umjesto povećanja plaća radnicima uplaćuju u III. mirovinski stup opravdavajući to dugoročnom brigom za radnike. U SIK-u nekorektnim i neodrživim drže i argumente poslodavaca da se plaće isplaćuju redovito, u vrijeme kada su one u drugim djelatnostima neizvjesne, neredovite ili se ne isplaćuju. Upozoravaju kako su poslodavci najprije isplanirali dobit za svoje vlasnike, neovisno o tome hoće li se ta dobit isplatiti kroz dividendu ili reinvestiranjem u objekte, čime se uvećava vrijednost imovine, a onda tek troškove i prihode, dok su plaće radnika na zadnjem mjestu u njihovom planiranju.
Da mogu, još bi ih i smanjili, zaključuje Bulić te dodaje da su to i pokušali iniciravši izmjene kolektivnog ugovora i mehanizma utvrđivanja osnovice za obračun plaća, čime bi se plaće umanjile za 10 posto, što je SIK spriječio. Bulić je upozorio i na model koji se provodi u Liburnia Riviera Hotelima i koji je već viđen u Istri, potpisivanje posebnih ugovora, što za radnike nije dobro. Bulić je javno podupro i stav Dubrovačko-neretvanske županije, jer su, kazao je, na vrijeme uvidjeli da iza gradnje terena za golf stoji građevinski lobi, čiji je jedini interes gradnja vila i apartmana, što s golfom nema veze.
Koje brdo gluposti na jednom jestu. Sto se tu ima veliko raspravljati dok razni \"grofovi\" kao sto je onaj gramzljivac Eltz i njegova uprava gule radnike do besvjesti. A tko je to omogucio? Politicari koji su pristali na ucjene EU-a i od 2000. godine poceli ne prodavati nego poklanjati sve ono sto je u ovoj drzavi iole vrijedilo. A sada placu nad sudbinom radnika. Koje licemjerje!!!!!! Turizam je najbolji primjer onoga sto nam jos slijedi ako udjemo u EU: oguliti ce nas do gole koze, a kada vise nista nece imati za guliti, odbaciti ce nas kao trulu jabuku!