POKUPIO SAV NOVAC

Assad je u Rusiju pobjegao s četiri milijarde dolara, a vojnike je plaćao iz proizvodnje captagona – 'kokaina za siromašne'

Foto: Reuters
1/10
25.12.2024.
u 22:30

Bashar al-Assad naslijedio je vlast od svog oca, Hafeza al-Assada, koji je vladao Sirijom gotovo 30 godina. Hafez al-Assad postavio je temelje za autoritarni režim koji je bio duboko ukorijenjen u korupciji i nepotizmu, a Bashar je samo dodatno ojačao ove obrasce kroz vlastitu vladavinu. Njegovo bogatstvo dolazi iz različitih izvora, uključujući korupciju, kontrolu nad sirijskom ekonomijom, državnim sektorima i međunarodnim ugovorima.

Nakon svrgavanja sirijskog diktatora Bashara al-Assada na svjetlo dana izašao je njegov luksuzan način života kao i sva brutalnost njegova i režima njegova oca u više od 50 godina njihove vladavine. Otkriće luksuzne podzemne mreže tunela ispod palače svrgnutog Al-Assada izazvalo je šok i privuklo pozornost javnosti diljem svijeta. Impresivna mreža tunela, dovoljno prostrana za prolazak kamiona, otkrivena je nakon što su sirijski pobunjenici preuzeli kontrolu nad Damaskom.

"Droga ratnika"

Tuneli su predstavljali sofisticirani sustav osiguravanja sigurnosti i logistike, koristeći se za prijevoz vrijednih resursa poput zlata i opojnih droga. Objavljeni videozapisi prikazuju spiralna stubišta koja vode u duboke podzemne hodnike obložene bijelim i sivim zidovima. Tuneli su opremljeni naprednim ventilacijskim sustavima, dnevnim boravcima, spavaćim sobama, sigurnosnim vratima i metalnim pregradama. Ova razina sofisticiranosti sugerira da je kompleks služio i kao sklonište i kao logistički centar za transport robe. Ovi tuneli simboliziraju dekadenciju i moć režima koji je koristio tajne operacije i represivne strategije za očuvanje vlasti. U isto vrijeme, Sirijci su trpjeli posljedice razornog građanskog rata i autoritarnog režima.

Ovo otkriće pruža dublji uvid u složene i skrivene mehanizme vladavine obitelji Assad te njihov utjecaj na sirijsko društvo i ekonomiju. Bashar al-Assad je, tijekom svoje dugogodišnje vladavine, stekao bogatstvo i luksuzne resurse koji su odražavali njegov status i moć, unatoč teškom stanju većine sirijskog stanovništva. Njegov način života, koji uključuje luksuzne automobile, privatne letjelice, luksuzne rezidencije i druge simbole bogatstva, često je bio predmet kritike kako unutar Sirije tako i na međunarodnoj sceni. Iako je međunarodna zajednica uvela sankcije protiv njegove vladavine zbog ratnih zločina i kršenja ljudskih prava, Assadov luksuzni stil života nastavio je biti simbol njegove kontrole i utjecaja, dok je većina Sirijaca suočena s nemogućim uvjetima života.

Bashar al-Assad naslijedio je vlast od svog oca, Hafeza al-Assada, koji je vladao Sirijom gotovo 30 godina. Hafez al-Assad postavio je temelje za autoritarni režim koji je bio duboko ukorijenjen u korupciji i nepotizmu, a Bashar je samo dodatno ojačao ove obrasce kroz vlastitu vladavinu. Njegovo bogatstvo dolazi iz različitih izvora, uključujući korupciju, kontrolu nad sirijskom ekonomijom, državnim sektorima i međunarodnim ugovorima. Jedan od ključnih aspekata Basharova bogatstva bila je kontrola nad prirodnim resursima Sirije, posebno naftom i plinom. Zemlja koja je prije bila poznata po prirodnim resursima doživjela je snažno pogoršanje gospodarskih uvjeta tijekom rata, dok su sirijske tvrtke povezane s Assadovim režimom nastavile ostvarivati profite.

Foto: Reuters

Njegov luksuzni vozni park simbolizirao je njegov bogat način života. Assad je vođen luksuznim automobilima poznatih svjetskih marki, koji su odražavali status i moć. U njegovim garažama nalazili su se Mercedes-Benz S-Guard, Rolls-Royce Phantom, Bentley Mulsanne, Ferrari... Osim luksuznih automobila, Assad je poznat po upotrebi privatnih letjelica i helikoptera, koji su mu omogućavali brz i siguran prijevoz. Assad je koristio Boeing Business Jet za međunarodna putovanja i javne izlete, čime je pokazivao svoju moć, ali i distancu od stvarnosti običnog sirijskog stanovništva. Helikopteri su također bili korišteni za sigurnosne svrhe, ali su često bili povezani s represijom nad oporbom i civilima.

Prema informacijama bliskim svrgnutom Assadu, u zrakoplovu u kojem je Assad pobjegao iz Damaska, sa sobom je nosio četiri milijarde dolara. Uzeo je gotovo sve devize iz narodne banke. Isto tako, uzeo je i nepoznatu količinu zlata. Ono što je Assad uzeo ne uključuje bogatstvo njegove žene. Naime, bivša prva dama Asma al-Assad posjeduje bogatstvo procijenjeno na oko dvije milijarde dolara. Ova otkrića dodatno potvrđuju duboku korupciju režima i kontrolu koja je trajala desetljećima, dok je Sirija patila pod teretom rata i autoritarnog upravljanja.

Foto: Reuters

Nakon svrgavanja režima Bashara al-Assada, u Siriji su otkrivene i napuštene tvornice za proizvodnju narkotika, što upućuje na razmjere ilegalne trgovine drogom koju je režim poticao. Među pronađenim tvornicama bila je i ona u Doumi, predgrađu Damaska, gdje su pronađeni skriveni skladišta droge unutar električnih ploča i drugih predmeta. Nakon pada režima, izvještaji sugeriraju da su u zemlji otkrivene brojne tvornice narkotika, koje su postale ključni izvor prihoda za različite vojne frakcije i kriminalne organizacije. Bashar al-Assad i njegov režim navodno su koristili trgovinu narkoticima kao jedan od izvora prihoda u kontekstu dugotrajne ekonomske blokade i međunarodnih sankcija koje su nametnute Siriji. Sirija je postala globalno prepoznatljiv proizvođač sintetičkih droga, posebno "captagona". Captagon, poznat i kao "droga ratnika", široko se koristi među borcima u sukobima jer povećava energiju i izdržljivost. Često se naziva i "kokain za siromašne" zbog svoje široke dostupnosti i niske cijene. Captagon je postao ozbiljan društveni problem u zemljama Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, gdje je korištenje ove droge među mladima u porastu.

Sirijski režim, iako ranije nije bio direktno povezan s proizvodnjom narkotika, nije mogao ignorirati rastući fenomen ove industrije koja je postala presudna za financiranje brojnih oružanih grupa i militantnih skupina. Prema izvješćima, proizvodnja captagona pod režimom Assada bila je izuzetno profitabilna, s procjenama da je Sirija 2021. godine od prodaje ove droge zaradila najmanje pet milijardi dolara.

Narkotici su postali nova vrsta valute u postrevolucionarnom društvu. U područjima pod kontrolom režima, ali i u područjima koja su pod vladavinom različitih milicija, proizvodnja i trgovina narkoticima bile su glavni izvor prihoda. Mnoge tvornice za proizvodnju sintetičkih droga smještene su u područjima koja su bila pod izravnom kontrolom vojnih i paramilitarnih grupa. Ove tvornice koriste opremu i kemijske tvari koje su prethodno bile usmjerene na druge industrije, a sada su preusmjerene za proizvodnju narkotika. Otkrivena su laboratorija i skladišta, u kojima se proizvodili kokain, heroin i, najviše, captagon. Proizvodnja narkotika također je postala način za jačanje političkih pozicija. Naime, sirijski režim je održavao kontrolu nad velikim područjima gdje su proizvodnja i distribucija narkotika bile ključne za financijsku stabilnost tih regija.

Potražnja za drogom iz Sirije bila je ogromna, a distribucija se širila na zemlje poput Saudijske Arabije, Libanona i drugih zemalja Zaljeva. Ove zemlje su postale glavno tržišta za sirijske narkotike, a izvoz narkotika imao je značajan utjecaj na regionalnu nesigurnost. Iako točni podaci o prihodima Bashara al-Assada od narkotika nisu dostupni, izvještaji sugeriraju da su prihodi od ilegalne trgovine drogama bili ključni za financiranje njegova režima i ratnih napora, što je činilo narkotike važnim elementom sirijske ratne ekonomije.

Foto: Reuters

Saydnaya – ljudska klaonica

Pod vlašću Bashara al-Assada, sirijski zatvori postali su sinonim za brutalnost, sustavno mučenje i nepravdu. Tijekom desetljeća, režim je koristio zatvorske sustave za ušutkavanje političkih protivnika, disidenata i običnih građana. Među najzloglasnijim zatvorima bio je Saydnaya, smješten blizu Damaska, koji je Amnesty International 2017. opisao kao "ljudsku klaonicu". U njemu su tisuće ljudi pogubljene bez suđenja ili formalnih optužbi, dok su zatvorenici bili podvrgnuti fizičkom zlostavljanju, elektrošokovima i psihološkom pritisku. Drugi strašni primjeri uključuju zatvore Tadmur (Palmira) i Alep, gdje su zabilježeni slučajevi masovnih egzekucija, sistematskog mučenja i zakopavanja tijela u neoznačene grobnice. U Tadmuru su zatvorenici bili prisiljeni izdržavati ekstremne fizičke uvjete, dok su u Alepu zabilježene prakse mučenja elektrošokovima i dugotrajno psihološko maltretiranje.

Mučenja su ostavila duboke posljedice. Bivši zatvorenici često pate od ozbiljnih psiholoških trauma poput posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), dok su trajni fizički ožiljci svjedočanstvo brutalnosti kroz koju su prošli. Dokumentirani dokazi, poput "Cezarova dosjea", otkrili su tisuće fotografija tijela preminulih zatvorenika, potvrđujući razmjere režimskog zlostavljanja. Međunarodne organizacije, uključujući Amnesty International i Human Rights Watch, kontinuirano istražuju ove zločine. Unatoč međunarodnim osudama, režim Bashara al-Assada nastavio je sa sustavnom represijom. Sirijski zatvorski sustav simbolizira dekadenciju moći i duboku nepravdu, dok žrtve i dalje čekaju odgovornost i pravdu za pretrpljena zlodjela.

>> FOTOGALERIJA Evo kako je najpoznatiji ubojica doveden na sud, okružilo ga 20-ak naoružanih policajaca: 'Kao da je superzlikovac iz Batmana'

1/28
Ključne riječi

Komentara 17

Avatar Driver
Driver
23:01 25.12.2024.

A Putin to uopće nije znao? Nije ništa bolji od njega.

Avatar Sarmagedon
Sarmagedon
22:52 25.12.2024.

Bezobrazni Asad nije bio posten kao Gadafi i Sadam da sve bogastvo ostavi amerikancima

XM
Xman
01:07 26.12.2024.

Asada treba demonizirati jer je zatvarao islamiste i teroriste.Mnogima ovdje nije jasno o cemu se radi u ovim clancima .Asad je bio smetnja Americi ,Izraelu i Turskoj jer im nije dozvoljavao da rade ono sto bi oni htjeli.Turska unistava kurde,Izrael otima teritorije i ubija palestince kao muhe,amrtikancima je cilj razbijanje Sirije dabi se docepali resursa ,potisnuli Rusiju,progurali gasovod za evropu da bi rusija izgubila dio trzista.Ocigledno vecina citatelja nije u stanju da raspozna ove stvari i geopoliticke igre te ovakvi clanci padaju na plodno tlo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije