Tražeći azil u Ekvadoru, osnivač Wikileaksa Julian Assange prekršio je pravila kućnog pritvora zbog čega se može suočiti s ponovnim pritvaranjem. Assange je, naime, odlaskom u ekvadorsko veleposlanstvo u Londonu u kojemu je ostao tijekom noći kako bi zatražio azil u toj zemlji, prekršio pravila prema kojima između 22 i 8 sati po lokalnom vremenu mora obitavati na adresi koju je naveo kao prebivalište tijekom kućnog pritvora.
Do daljnjeg u veleposlanstvu
Ekvador, čiji se predsjednik Rafael Correa sukobio s Washingtonom i protjerao američkog veleposlanika iz svoje zemlje, nakon što je na Wikileaksu objavljen diplomatski dokument o korupciji u ekvadorskoj policiji te koji je veliki obožavatelj Wikileaksa, ozbiljno razmatra Assangeov zahtjev za pružanjem azila. Dok se Assangeova molba ne razmotri, on će ostati unutar ekvadorskog veleposlanstva u Londonu čime nastavlja kršiti pravila kućnog pritvora što se smatra kaznenim djelom.
Ako se njegov bijeg u ekvadorsko veleposlanstvo razriješi tako što će ga ekvadorski službenici "ostaviti na stubištu veleposlanstva kako bi mogao biti uhićen" Assange, javlja BBC, možda neće biti optužen za kršenje pravila kućnog pritvora i britanske vlasti nastavit će s procesom izručenja Švedskoj.
Podsjetimo, britanski Vrhovni sud u četvrtak je odbacio žalbu Assangeova odvjetnika na odluku o izručenju njegova klijenta Švedskoj, čije ga tužiteljstvo želi ispitati o optužbama za silovanje jedne žene te seksualno zlostavljanje druge, što se navodno dogodilo u Stockholmu u kolovozu 2010. godine.
Progon zbog političkih uvjerenja?
Kako bi dobio azil od Ekvadora, Assange će morati dokazati da ga u rodnoj Australiji progone zbog njegovih političkih uvjerenja što do sada nije vidljivo iz ni jedne optužnice koja je podnesena protiv njega.
– Razmatranje pružanja azila gospodinu Assangeu u našoj zemlji nikako ne bi trebalo biti shvaćeno kao miješanje ekvadorske vlade u pravne procese Velike Britanije ili Švedske – poručili su iz ekvadorskog veleposlanstva u Londonu.
Karo dve žene, ali bez kurtona, a da je sa, ne bi bilo optužbi!? Kakvih sve država nema.