Njemačka je tradicionalno bila obećana zemlja za mnoge radnike, ne samo iz Hrvatske već i iz cijelog svijeta. Bolji životni i radni uvjeti, ali i konkurentne plaće ono su što ljude privlači u ovu europsku zemlju, no po nekim istraživanjima zadovoljstvo radnika pada bez obzira na to što su plaće i dalje velike. Kako prenosi Fenix magazin, platforma za usporedbu poslodavaca i plaća u Njemačkoj Kununu procijenila je podatke o plaćama za njemačko tržište rada i izmjerila novi maksimum. Prema tome, prvi put je prosječna plaća porasla na više od 50.000 eura.
Njemački mediji prenose kako je više od 830.000 podataka o plaćama procijenjeno za istraživanje, od toga 662.343 iz posljednjih dvanaest mjeseci. Njemački radnici tako u prosjeku godišnje zarade 50.239 eura bruto. U odnosu na prethodnu godinu plaće u Njemačkoj porasle su za 2,1 posto. No nije tako u cijeloj državi, postoje regionalne razlike.
VEZANI ČLANCI:
Kako pokazuje analiza, plaća ovisi i o tome gdje živite, a u prosjeku najviše zarađuju ljudi u Hessenu (54.322 eura), a odmah iza njih su Hamburg (52.898 eura) i Bavarska (52.680 eura). Kada su gradovi u pitanju, na prvom je mjestu München gdje se u prosjeku godišnje zaradi 58.540 eura bruto.
No razlika u plaćama nije očita samo na geografskoj razini, već i rodnoj pa tako istraživanje pokazuje kako žene zarađuju gotovo 7000 eura manje od muškarca. Odnosno, u prosjeku godišnje zarađuju 45.887 eura bruto. Ipak, i to se lagano popravlja jer žene u prosjeku zarađuju 3,3 posto više nego prethodne godine. Kao jedan od razloga te razlike u plaćama izvršna direktorica Kununua Nina Zimmermann navodi netransparentnost plaća.
>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>
Hm da, bez daljnjeg je da su plaće i dalje puno veće u Njemačkoj nego kod nas, sada je to nekih 2,5 puta, nije više 10-15 puta kao u bivšoj državi. Nema više odeš tamo na par godina i izgradiš kuću doma... Razlika se smanjuje, svi bismo željeli da to ide brže, no ovo kako se sada radi, velikim povećanjem plaća u javnim strukturama i jačanjem javnih struktura, to nije održivo, njihove plaće radu brže od gospodarstva...