Bivša bankarska službenica iz BiH priznala je da je od svojih nadređenih dobila naputak da klijentima sugerira podizanje kredita s valutnom klauzulom CHF u spornom razdoblju, počevši od 2005. godine kada su takvi toksični krediti plasirani na tržište, izvijestili su iz Udruge Franak iz koje ističu da su u posjedu ovjerenog priznanja.
Uputa nadređenih bila je da se korisnicima kredita treba napomenuti kako je riječ o najpovoljnijim kreditima te da je švicarski franak jedna od najstabilnijih svjetskih valuta, čime bi ih se smišljeno zavaralo da nema rizika od rasta tečaja.
Službenica je, prema naputku nadređenih, klijentima isticala da je u CHF kreditima najniža kamatna stopa u odnosu na sve ostale kredite, što je bio dodatan razlog da se takvi ugovori zaključuju. U tu svrhu službenica je potvrdila da je banka svjesno i s namjerom kreirala 1 do 2 postotna boda nižu promjenjivu kamatnu stopu za CHF kredite u odnosu na druge kredite, kako bi se buduće korisnike kredita dovelo u zabludu da uzimaju jeftiniji' kredit, priopćili su iz Udruge Franak.
Iz Udruge Franak navode da se, prema izjavi bankarske službenice, klijente nije upozoravalo na moguće negativne posljedice i visoke rizike kredita u švicarskim francima. Štoviše, preporučivali su se takvi krediti. "Da je tako možda najbolje, svjedoči činjenica da su nadređeni vodili statistiku plasmana spomenutih kredita te da se bankarske službenike koji su radili na kreditima ocjenjivalo prema broju zaključenih kreditnih ugovora s valutnom klauzulom CHF", stoji u priopćenju.
"Riječ je o smišljenoj i pripremljenoj prevari banaka kako bi se ostvario ekstraprofit"
Iz Udruge Franak ističu da se, bez obzira na to što je ovo slučaj iz susjedne države, radi o istoj praksi i bankama koje posluju na području regije. "To priznanje iz kruga bankarskih službenika potvrđuje ono o čemu mi u Udruzi Franak godinama govorimo u javnosti – riječ je o smišljenoj i pripremljenoj prevari banaka kako bi se ostvario ekstraprofit. Banke su takve kredite plasirale uz prešutnu dozvolu HNB-a, bez obzira na opasnost od takvih kredita za egzistenciju korisnika kredita i njihovih obitelji", ističu.
Udruga Franak, stoji u priopćenju, ima pouzdane informacije o svjedočenjima osobnih bankara u privatnim sudskim procesima u Republici Hrvatskoj, u kojima oni nedvojbeno tvrde kako nisu upozoravali klijente na razlike između valutne klauzule euro i valutne klauzule CHF te na rizike koji iz toga proizlaze jer nisu imali nikakve spoznaje o tim razlikama i rizicima.
"To je dokaz da uprave banaka svjesno i s namjerom nisu poučile osobne bankare o tim rizicima i razlikama te su tako putem osobnih bankara svjesno i s namjerom dovodile svoje buduće klijente u zabludu. Udruga Franak ovim putem apelira na priziv savjesti zaposlenika banaka te molimo da nam se jave i progovore o naputcima i naredbama koje su dobivali od svojih pretpostavljenih. Posebno apeliramo na one koji više ne rade u bankama i koji iznošenjem istine ne strahuju za svoja radna mjesta i svoju budućnost. Slijedite primjer službenice iz susjedne nam BiH i pomozite da istina napokon izađe na vidjelo", poručuju iz Udruge Franak.
Pogledajte i video ranije press konferencije za medije Udruge Franak
Pa cemu se sada svi navodno iscudjavaju, pa bankarstvo je u biti legalizirano lihvarstvo I prevara zbog cega je bankarstvo s kamatarenjem bilo stoljecima zabranjeno od strane katolicke crkve, zbog cega su i svi bankari u pretezno katolickim drzavama u to doba bili zidovi, S vremenom su se drustvene vrijednosti promjenile i takav oblik lihvarenja je prihvacen od vecine zapadnih drzava, samo su se metode prevare gradjana i lihvarenja mjenajle s novim tehnologijama ali je princip prevare i lihvarenja ostao isti. To je jedan od razloga zbog cega se medjunarodni bankarski lihvari i bore protiv islamskog beskamatnog bankarstva jer im je konkurencija pa se boje da ce se prosiriti I da ce im lihvarski posao propasti.