DVIJE NJEMAČKE

Berlinski zid živi i 27 godina od ujedinjenja – u glavama Nijemaca

Foto: Reuters/PIXSELL
Sučeljavanje: Angela Merkel i Martin Schulz
Foto: Reuters/PIXSELL
Sučeljavanje: Angela Merkel i Martin Schulz
Foto: Reuters/PIXSELL
Angela Merkel
04.10.2017.
u 07:00
Čak 74 posto stanovnika istočnog dijela zemlje drži da u državi i dalje postoje nevidljive barijere
Pogledaj originalni članak

Kada je prije točno dvadeset i sedam godina, 3. listopada 1990. i službeno raspušten DDR, a Njemačka ponovo postala jedinstvena država, nitko nije ni sanjao da će gotovo tri desetljeća poslije podjela između istoka i zapada zemlje ne samo postojati već biti i vrlo jaka. Doduše, ne postoji podjela u fizičkom smislu, ne postoje barijere, ali u glavama Nijemaca podjela na istok i zapad još uvijek je vrlo živa.

Pet uvjeta za imigrante

Prema istraživanju koje je proveo institut INSA, u ovome trenutku 64,5 Nijemaca na razini države smatra kako je zemlja i dalje vrlo razdvojena. Ova statistika još je gora kada se promatra sam istok države, odnosno područja nekadašnjeg DDR-a. Ondje čak 74 posto građana vjeruje kako i dalje postoji nevidljiva, unutrašnja granica - fluidni Berlinski zid.

Vidjelo se to i po rezultatima izbora za Bundestag prije desetak dana. Na istoku zemlje radikalno desni AfD postao je druga politička snaga s više od 20 posto osvojenih glasova. Upravo je ova relativno velika potpora desnici, kakvu AfD ipak nema na zapadu zemlje, pokazatelj prilično velikih razlika između dva dijela države. Ne samo u smislu razvoja ili nezaposlenosti, već i strahova pred promjenama, pogotovo u posljednjih nekoliko godina otkad je Njemačka cilj milijuna imigranata s Bliskog istoka i sjevera Afrike.

Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier u svom je jučerašnjem govoru u Mainzu, gdje se odvijala i središnja proslava ujedinjenja, prilično žestoko prozvao politiku otvorenih vrata kancelarke Merkel koju je ona potaknula prije dvije godine.

– Njemačka će u budućnosti moći ostati utočište progonjenima samo ako uspijemo ponovno uspostaviti sustav u kojem možemo razlikovati one koji bježe od političkog progona od onih koji bježe od siromaštva – poručio je Steinmeier ujedno postavivši imigrantima pet uvjeta za integraciju u njemačko društvo: naučiti njemački jezik, poštovati pravnu državu, poštovati ustav, poštovati ravnopravnost muškaraca i žena i prihvatiti njemačku povijest s poukama iz dva svjetska rata.

Ipak, stanje na istoku zemlje, u ekonomskom smislu i unatoč svim stavovima Nijemaca, nije tako loše kao što bi se moglo zaključiti.

– U ovome trenutku, nezaposlenost u Dresdenu je samo oko šest posto, što nije nimalo loše. Slična je situacija i u ostalim velikim gradovima na istoku zemlje –kaže zastupnik SPD-a u Bundestagu Josip Juratović.

Opća nesigurnost

Prema njegovim riječima, razjedinjenost između istoka i zapada, ali i veliki porast podrške radikalno desnom AfD-u treba tražiti u općoj nesigurnosti koja vlada među stanovništvom.

– Srednji sloj prilično je nesiguran i zabrinut za svoju budućnost. Tu su strah od islamizacije društva, od digitalizacije, od svih promjena koje neminovno dolaze. A dobar dio ljudi na istoku zemlje odrastao je u diktaturi, u jednom specifičnom okruženju i AfD su vidjeli kao svojevrsni jamac sigurnosti – kaže Juratović. Tomu, tvrdi, treba dodati i činjenicu kako za vrijeme DDR-a nisu imali priliku često se susretati s došljacima iz drugih zemalja i jednostavno nemaju toliko razvijenu toleranciju prema drugačijim kulturama. Ne zato što im drugačije kulture smetaju, već što su zabrinuti za svoju budućnost.

– Nije to svojstveno samo istoku zemlje. Na jugu Njemačke, u kojemu je nezaposlenost samo oko tri posto, i u kojemu je svima jasno da nam nedostaje radne snage, AfD je jak – kaže Juratović.

Gotovo tri desetljeća nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke, stvari su se u velikoj većini segmenata znatno pomaknule prema bolje, no ostao je Berlinski zid u glavama.

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

KO
kodamesepita
07:47 04.10.2017.

Kubanci, Rusi, Vijetnamci , Kinezi oni su svi na tisuće radili i studirali u istočnoj " bratskoj komunističkoj" njemačkoj ... istočni njemci su u vrijeme komunizma bili " tolerantni " po partijskom naputku - danas kažu što stvarno misle ! Juratović je mogao i objasniti da " crveni " u njemačkoj ne žele ograničiti ulazak izbjeglicama i uvesti " Einwanderungsgesetz" ... " Zakon o Useljenju " ..

ST
Starotopoljanin
09:09 04.10.2017.

sta ovaj juratovic prica,pa u DDR.-u su sve komunisticke zemlje zivile i skolovale se .pocevsi od vijetnamaca kubanaca,africkih zemalja.

AA
aabbcc
10:03 04.10.2017.

Problem na istoku Njemacke da narod nije navikao na klasno drustvo, obespravljenost i izrabljivanje radnika i tamo jos hoce radnici da se pitaju i samoupravljaju u drustvu a to ne moze jer izbubili su vlast, fabrike i sve sto su imali kao i svugdje u bivsem socijalizmu..