PRVI POSJET NAKON PET GODINA

Biden jača savez s Finskom, Danskom, Norveškom, Švedskom i Islandom

Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
Foto: LEHTIKUVA/REUTERS
US-Nordic Leaders' Summit 2023 in Helsinki
Foto: RITZAU SCANPIX/REUTERS
US-Nordic Leaders' Summit 2023 in Helsinki
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
U.S. President Joe Biden departs from Helsinki
14.07.2023.
u 08:31
Američki predsjednik stigao je u Helsinki u posjet novoj članici NATO-a, nakon summita Saveza u Litvi
Pogledaj originalni članak

Američki predsjednik Joe Biden stigao je jučer u Helsinki u posjet novoj članici NATO-a, nakon summita Saveza u Litvi, na kojem Ukrajina nije dobila pozivnicu u članstvo. Biden je s konvojem stigao u predsjedničku palaču gdje se najprije sastao s finskim predsjednikom Saulijem Niinistom i novim finskim premijerom Petterijem Orpom.

Biden je održao i mini-summit s čelnicima vlada drugih nordijskih zemalja - Danskom, Norveškom, Švedskom i Islandom. Glavna tema bilo je jačanje suradnje između SAD-a i nordijskih zemalja na području sigurnosti, klimatske politike i tehnologije. To je prvi posjet američkog predsjednika Finskoj od posjeta bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa prije pet godina. Finska je članica NATO-a od početka travnja.

VEZANI ČLANCI:

Finskoj susjedna Švedska nada se da će uskoro pristupiti NATO-u nakon što je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan odlučio ovaj tjedan odustati od blokade. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je u srijedu da će proslijediti ratifikaciju švedske kandidature za NATO parlamentu ujesen nakon kraja ljetne stanke u radu parlamenta, dodajući kako očekuje da će Stockholm poduzeti neke korake protiv terorizma u zamjenu za ratifikaciju.

Ankara je mjesecima odugovlačila s ratifikacijom, optužujući Švedsku da čini premalo po pitanju ljudi koje smatra teroristima, a većinom je riječ o članovima zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK). No, u neočekivanom obratu Erdogan je u ponedjeljak pristao parlamentu proslijediti zahtjev za pristupanje Švedske NATO-u. Ljetna stanka u turskom parlamentu počinje krajem tjedna, a ponovno će se sazvati u listopadu.

- Kada se ponovno otvori, vjerujem da će naš predsjednik parlamenta ovo staviti na glasanje među međunarodnim sporazumima. Primarno mjesto odobrenja je parlament, a onda će to doći meni na odobrenje - rekao je Erdogan na novinskoj konferenciji nakon samita NATO-a u Vilniusu. "Želimo da se ovaj proces završi što je prije moguće", dodao je. Erdogan je rekao kako očekuje da će Švedska poduzeti konkretne korake protiv terorizma u skladu s njihovim sporazumom, dodajući da će Stockholm također podržati izmjenu carinskog sporazuma Turske s Europskom unijom, kao i bezvizni režim. 

Odvojeno, visoki dužnosnik rekao je Reutersu u srijedu da će Erdoganova vlada razgovarati sa svojim nacionalističkim saveznikom u parlamentu o ratifikaciji švedskog pristupanja NATO-u, nakon što se činilo da je Stranka nacionalističkog pokreta (MHP) zauzela negativan stav prema navedenom pitanju. Čelnik MHP-a Devlet Bahceli rekao je u utorak da se Švedska nije uspjela distancirati od terorizma, ali je dodao da će Erdogan donijeti konačnu odluku o kandidaturi Švedske. Erdoganova Stranka pravde i razvoja (AKP) bez MHP-a nema parlamentarnu većinu koja je potrebna za ratifikaciju.

VIDEO Poletjele šake u Skupštini Kosova: Prskanje vodom preraslo u masovnu tučnjavu

MLADI ODLAZE

Nepalci, Filipinci, Egipćani... Strani radnici pohrlili u hrvatski grad. Domaće stanovništvo bježi: 'Zatvorili smo šest škola'

Stanovništvo Vrgorske krajine većinom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uvjetima, sve češće sele u zapadnoeuropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema popisu stanovništva, grad Vrgorac s 27 mjesnih odbora broji 5.911 stanovnika, no stvarni broj stanovnika na terenu procjenjuje se između 3.500 i 4.000

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar mason
mason
11:49 14.07.2023.

God bless USA ,NATO and EU. Slava Ukrajini.