Gabriel Escobar

Bidenov izaslanik kaže da se rat ne može preliti na BiH. Spomenuo i Hrvatsku: Druge zemlje trebale bi slijediti primjer

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Američko-hrvatski forum: Jedan na jedan - Gabriel Escobar i Hrvoje Krešić
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Američko-hrvatski forum: Jedan na jedan - Gabriel Escobar i Hrvoje Krešić
04.04.2022.
u 13:21
Escobar je kazao kako ipak Srbija nije najteža tema o kojoj razgovara s drugim zemljama u susjedstvu, jer tu ''titulu'' odnosi BiH
Pogledaj originalni članak

Rat u Ukrajini ne može se preliti na BiH, a Hrvatska je primjer pametne energetske politike, rekao je u ponedjeljak posebni izaslanik američke vlade za zapadni Balkan Gabriel Escobar. 

Escobar je na Američko-hrvatskom forumu rekao kako ne misli da se ukrajinska kriza može prenijeti na hrvatsko susjedstvo jer je ona dovela do vraćanja europskog fokusa na rješavanje kriza u okolnim zemljama. 

Rat u Ukrajini doveo je i do toga da države kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji „proaktivno iskazuju solidarnost” sa zapadnim vrijednostima, rekao je Escobar, navodeći činjenicu da je Srbija na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda početkom ožujka osudila rusku invaziju, što je „seizmička promjena”. 

Escobar je kazao kako ipak Srbija nije najteža tema o kojoj razgovara s drugim zemljama u susjedstvu, jer tu ''titulu'' odnosi BiH. 

SAD i Srbija imaju 140 godina odnosa, a Beograd je „sve to vrijeme bio blizak partner Washingtonu, primjerice u dva svjetska rata", naveo je.  

Danas je pitanje kako privući Srbiju zapadnim demokratskim državama među kojima je „uvijek bila i gdje pripada”, naglasio je Escobar, pa dodao da se proces integracije usporio tijekom vladavine Slobodana Miloševića koja je obilježena „lošim upravljanjem”.

Američki izaslanik vjeruje da će „iduća generacija Srba” biti sklonija Europi, a kao dokaz naveo je da oni „glasaju nogama” time što emigriraju u Europu i SAD, a ne u Kinu i Rusiju.

Bosna i Hercegovina

Escobar smatra kako BiH, za koju u javnim nastupima ponavlja da nema etnički nego problem korupcije, predstavlja najveći izazov na zapadnom Balkanu te da je riječ o zemlji gdje su „obećanja zapada bila najmanje ispunjena”. 

Nije htio izravno reći je li optimist da će se ove godine u toj zemlji, u kojoj se odugovlače pregovori o izbornoj reformi, održati izbori, izrazivši nadu da će se to ipak dogoditi. 

Escobar ključnim smatra uspostavu funkcionalne vlasti u BiH koja će se boriti s korupcijom, privlačiti investicije i stvarati uvjete za mlade, no naglasio je da je BiH suverena država i da politička volja mora stići iznutra.

„Mi ih moramo ohrabriti, no njihova je odgovornost da pronađu rješenja”, rekao je o tamošnjim političkim čelnicima. 

Hrvatska kao dobar saveznik

Izaslanik vlade američkog predsjednika Joea Bidena rekao je da je Hrvatska „uvijek tu” u odnosima sa SAD-om, bilo da je riječ o energetskoj diverzifikaciji ili pomoći ukrajinskim izbjeglicama, „što ne može reći o svim američkim saveznicima” .

„Hrvatska je izvanredan primjer pametne energetske politike, mislim da bi druge zemlje trebale slijediti njezin primjer”, zaključio je Escobar, referirajući se na LNG terminal koji je Hrvatska izgradila uoči trenutačne krize s opskrbom energentima. 

VIDEO Pronađeno najmanje 400 tijela civila, raste strah da Buča nije jedina: 'Ovo je doktrina antipartizanskog ratovanja'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

ČL
članak238
14:00 04.04.2022.

O čemu ovaj trabunja? Srbija ni civilizacijski, ni povijesno ne pripada Europi.

Avatar bijeloanijebrašno
bijeloanijebrašno
13:45 04.04.2022.

Kad si već tako optimističan po pitanju BiH otiđi jedan dan u Banja Luku.