- Obostranom abolicijom vezanom uz događaje u Domovinskom ratu stvorile bi se povijesne pretpostavke boljeg života na ovim prostorima - rekao ja biskup Juraj Jezerinac na svečanosti povodom obilježavanja 20 godišnjice osnutka Specijalne jedinice policije Grom Policijske uprave karlovačke.
Jezerinac je u propovijedi na svetoj misi zadušnici služenoj za preminule članove postrojbe rekao da nakon što je agresor Hrvatsku htio pretvoriti u spaljenu zemlju, nitko nema pravo dijeliti lekcije o legitimnosti domovinske obrane.
- U to vrijeme obrana je bila naša moralna obveza. Tko pokušava drukčije tumačiti te događaje iz naše prošlosti prikriva pravu istinu o vremenu, narodu i događajima u 90-im godinama. I nakon svega što je ova zemlja propatila, bilo joj je iznimno stalo do mira, što pokazuje i donošenje Zakona o aboliciji. Slikovito, hrvatski narod se ponašao po onoj: ako je meni netko načinio veliko zlo, ja ga molim da mi oprosti. No agresoru takvo što ni danas još nije na pameti. Branitelji očekuju istovjetnu gestu s druge strane. Za očekivati je da će se Zakon o obostranoj aboliciji pojaviti kao pokazatelj dobre volje i želje za mirom - zaključio je Jezerinac.
Proslava 20 godišnjice osnutka Specijalne policije na karlovačkom području održana je u bazi Interventne policije PU karlovačke. U sastavu Interventne policije danas je još 20 ljudi koji su ušli u postrojbu po osnutku. Nekadašnja Specijalna policija bila je prva legalna oružana postrojba koja je u Domovinskom ratu krenula u obranu Karlovca, Ogulina, Slunja i Duge Rese. Kroz nju je prošlo više od 1000 pripadnika aktivnog i pričuvnog sastava, a ratovali su na svim hrvatskim ratištima. U akcijama je sedam policajaca poginulo, 50 ih je ranjeno, a 12 zatočeno. Nakon rata, od posljedica ranjavanja i bolesti umrlo ih je još 25.
A ko će vas popove i s jedne i s druge strane abolirati,gamadi jedna !