Guverner HNB-a Boris Vujčić gostovao je u Dnevniku Nove TV gdje je komentirao najavu uvođenja eura, zahtjeve MMF-a prema Hrvatskoj te situaciju s Agrokorom.
Pojasnio je što bi uvođenje eura konkretno značilo za građane i poduzetnike.
- Za gospodarstvo i građane bi značilo da nestaje tečajni rizik koji je u Hrvatskoj jako velik. Većinom se u Hrvatskoj štedi u eurima. Preko 70 posto štednje je u euru pa je i velik dio duga građana, poduzeća i države vezan uz euro. Oko 500 milijardi kuna je vezano uz euro. Ako tečaj deprecira 10 posto dug raste za 50 milijardi kuna, objasnio je Vujčić.
- Glavna bojazan građana je da će cijene porasti, a plaće ostati iste i ona je opravdana. Nitko ne voli vidjeti takav rast cijena. Inflacija je u zadnjim zemljama koje su uvele euro bila povećana za 0,2 do 0,3 posto, što nije puno. Za neke proizvode je ona bila veća. Ono što se pokazalo efikasnim u sprečavanju da do toga dođe je zahtijevanje od svih da cijene 6 mjeseci prije i nakon uvođenja eura iskazuju i u kunama i u eurima, rekao je Vujčić te dodao da će se objaviti cijene i u kunama i u eurima "kako građane nitko ne bi mogao zeznuti na način da zaokruži cijenu na više."
Komentirao je upozorenje MMF-a.
- U prvoj godini pažnja je zaokupljena Agrokorom. 2018. bi trebala biti godina reforma, one su nam na neki način važne i za ulazak u tečajni mehanizam za eurozonu. Postoji cijeli niz područja - od javne administracije, zdravstva, upravljanje javnim poduzećima, liberalizacija radnog zakonodavstva, liberalizacije tržišta proizvoda i usluga, kazao je guverner.
Istu pricu su prodali i u ostalim EU zemljama. Zaokruzenje cijena je bio prvi udar po dzepu a nakon toga su poskupljenja otisla iznad neba. Financijska moci se je totalno urusila, srednji stalez je dobrim djelom nestao. Najgore od svega je izgubiti fiskalnu samostalnost i vlastitu valutu. Nakon toga si rob koji je izgubio svoju drzavu i samostalnost. Naivni Hrvati probudite se vec jednom iz hipnotickog transa. Bez vlastite valute ste NISTA.