Populistička borba

David Cameron želi ograničiti useljavanje u Veliku Britaniju prema ‘hrvatskom modelu’

Foto: Richard Pohle/News Syndication/PIXSELL
David Cameron želi ograničiti useljavanje u Veliku Britaniju prema ‘hrvatskom modelu’
22.10.2014.
u 14:12
Hrvatska privremeno ograničava pristup radnicima onih zemalja EU koje nisu potpuno otvorile svoje tržište rada
Pogledaj originalni članak

Populističku borbu protiv useljavanja iz EU u Britaniju, koja je jedna od glavnih političkih tema u toj državi, tamošnji premijer David Cameron pokušat će riješiti prema “hrvatskom modelu”. Kako se doznaje, Cameron razmišlja uvesti ograničenja za useljavanje na isti način kao što Hrvatska reciprocitetom privremeno ograničava pristup radnicima iz onih država koje hrvatskim radnicima zasad nisu potpuno otvorile tržište rada, pa tako i Britancima.

Slobodno kretanje ljudi i radnika jedna je od “četiri slobode” na kojoj počiva EU tako da je malo vjerojatno da će Bruxelles dopustiti da Britanija uruši glavni princip EU. Hrvatska se ovdje našla samo zbog činjenice da se posljednja pridružila Uniji i da u nekim domenama još traju prijelazna razdoblja.

Prilikom ulaska Hrvatske u EU – kao što je bio slučaj i kod drugih država – članice imaju pravo uvesti mjere ograničavanja za otvaranje tržišta rada hrvatskim radnicima, ali s ograničenim rokovima – od dvije do maksimalno sedam godina. Za hrvatske radnike takvu su mjeru uvele Austrija, Belgija, Cipar, Francuska, Grčka, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Slovenija, Španjolska te Velika Britanija. Reciprocitetom, Hrvatska je i za građane tih država uvela ista ograničenja.

Radnici iz tih država mogu raditi do 90 dana godišnje, temeljem potvrde o prijavi rada, no ako žele raditi dulje od 90 dana godišnje te zasnivaju radni odnos, trebaju podnijeti zahtjev za dozvolu za boravak i rad, za što moraju dokazati da imaju sredstva za uzdržavanje sebe i članova svoje obitelji te zdravstveno osiguranje. Iako je povjerenik EK za zapošljavanje László Andor iznio statistiku po kojoj imigranti u Britaniji uplate više poreza nego što iz njega “povuku” socijalnih davanja, i u toj, a i u nekim drugim državama, poput Njemačke, govore o dolasku emigranata kao o “turizmu za prikupljanje socijalnih beneficija”. No treba odvojiti socijalnu pomoć i naknadu za nezaposlene. Država iz EU nije dužna odobriti pravo na socijalnu pomoć useljenicima.

No praksa Europskog suda govori da strani državljani, kad imaju stalno boravište ili su u toj državi radili neko vrijeme, pa izgubili posao, imaju pravo na naknadu za nezaposlene.

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

Avatar fircik
fircik
14:31 22.10.2014.

Tko još želi u Hrvatsku kada njezini državljani bježe van?

MX
MXLCLGTG
14:41 22.10.2014.

To im i prilici godinama i vjekovima su iskoristavali svoje kolonije i osiromasili dijelove zemlje unistili sve mislim u kolonijama sad im treba zatvoriti vrata ljigavci.

Avatar abcd
abcd
14:45 22.10.2014.

Englezima treba natrpati ISIL-ovce i ukrajinski desni sektor iliti kako ih oni zovu sirijski, libijski i ukrajinski aktivisti i freedom fighteri te ih pristekati na socijalu.